Bakan Tüfekçi, Tuğla-Kiremit Zirvesi'nde üretime dikkat çekti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TUKDER'in düzenlediği Tuğla-Kiremit Zirvesi'nde Arge ve üretime dikkat çeken bir konuşma yaptı. Tüfenkci, enerji verimliliğinin de altını çizdi.

Bakan Tüfekçi, Tuğla-Kiremit Zirvesi'nde üretime dikkat çekti

Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKDER) tarafından düzenlenen 18. Tuğla-Kiremit Zirvesi’ne katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir konuşma yaptı. Sanayiciliğin en önemli sorunlarından birinin teknolojiyi kullanamamak olduğunu ve bunun da marketlerde ürün kalitesini etkilediğini söyleyen Tüfenkci, "ARGE çalışmalarına önem vermek gerektiğine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Biz hükümet olarak bu dönem ARGE’ye ciddi destekler, teşvikler veriyoruz. ARGE yapan her işletmeye orada çalıştırdığı her insanın sigorta parasına kadar çok ciddi teşvikler verdik” dedi.

Enerji maliyetlerini azaltmak için teknolojinin önemli olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci,  “Bizim enerjiyi verimli kullanmamız lazımdır. Çünkü biz enerjide esasında dışa bağımlı bir ülkeyiz. Enerji maliyetlerini azaltmak ve verimli kullanmak için teknoloji önemlidir. Bu hem ülkenin maliyetlerini hem de kendi maliyetinizi düşürecek.” şeklinde konuştu.
 
ÜRETECEĞİZ Kİ KAZANACAĞIZ
Üretimi artırmak için hükümet olarak önemli teşvikleri olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci, “Üretimi geliştirme noktasında hükümet olarak çok çeşitli teşviklerimiz var. İstihdama katkı sunması adına üreteceğiz ki satacağız,  üreteceğiz ki kazanacağız, üreteceğiz ki pazarlayalım. Eğer biz dünya ile rekabet etmek istiyorsak bu rekabette sizlerin gayreti çok önemlidir” ifadesini kullandı.

2015 yılı kiremit ithalat ve ihracat oranlarına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “2015 yılında kiremit ihracatımız 3 milyon 536 bin dolara ithalatımız ise 1 milyon 433 bin dolar olmuştur. Esasında bizim ithalatımızda büyümüş. Dışarda hangi teknolojileri kullanılıyor ki biz buradaki ihtiyacı karşılayamıyoruz. Neler yapabiliriz bunun üzerinde durmamız lazım.” dedi.
 
Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrarından rahatsız olanların teröre başvurduğunu belirterek, “Bu ülkenin düşmanları çok, 1 Kasımdan sonra Türkiye siyasi istikrarı yakaladı,  ekonomik anlamda heyecan duymaya başladı hemen çok çeşitli unsurlar tarafından kuşatılmaya çalışıldı. Bombalarla kuşatılmaya çalışılıyor, Doğu ve güneydoğu Anadolu’daki belalarla kuşatılmaya çalışılıyor. Türkiye bu belaların da üstesinden gelecek güçtedir”  dedi.
 
Bakan Tüfenkci, tuğla ve kiremit sektörü kadın sanayicilerine de plaket verdi. Sektörde kadın sanayicilerin bulunmasından mutluluk duyduğunu belirten Bakan Tüfenkci, "Bir sektöre bu kadar kadın eli değiyorsa, o sektörün önü açıktır” ifadelerini kullandı.

Yazar: Haberci
tukder tuğla kiremit zirvesi bülent tüfenkci
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor