Yusufeli'nde yeni bir maden mi kuruluyor?

Artvin'in Yusufeli İlçesi'nde yeni bir maden için incelemeler yapıldı. Kaymakam, belediye başkanı ve mühendislerin yer aldığı heyet, madenin negatif ve pozitif yönlerini ele alarak, sosyal bir değerlendirme yapıyor.

Yusufeli'nde yeni bir maden mi kuruluyor?

Yusufeli'nin Tekkale ve Çevreli Köyü'nü içine alan Taç ve Çorak 4.Grup Maden Ocakları Entegre Projesi ile ilgili ÇED kurum görüşleri alınmaya başladı. Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci ve Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin'in de içinde yer aldığı heyet tarafından maden sahalarının bulunduğu yerlere gezi düzenlendi ve ilgililerden yerinde bilgi alındı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, madenin yanında veya karşısında olmak yerine sürecin doğru yürütülmesine katkı vermeye çalıştıklarını söyledi. Başkan Eyüp Aytekin, "Madenin işletme sürecinde oluşacak negatif veya pozitif durumları bilimsel destek de alarak dikkatli bir şekilde gözlüyoruz. Sosyal etki değerlendirme konusunda da taleplerimizi ve kurulması gereken mekanizmayı önerdik ve ÇED'de karşılık bulmasını bekliyoruz. Tespit edebildiğimiz veya gelecekte tespit edeceğimiz her türlü olumsuzluğa karşı coğrafyamızın ve hemşehrilerimizin hukukunu muhafaza gayretindeyiz."diye konuştu.

Olağanüstü süreçlerden geçen Yusufeli ilçesinde, süreçleri doğru yönetmek ve sorunlara doğru çözümler üretmek için Yusufeli Belediye Başkanlığınca 2010 yılında yapılan Geçmişten Geleceğe Yusufeli Sempozyumu ve 2014 yılında yapılan 2. Yusufeli Sempozyumunda ilçenin karşı karşıya kalacağı maden gerçeği bilimsel olarak çalışılmış, yöreye olumlu veya olumsuz etkileri bildirilerle kamuoyuyla paylaşılmıştı. Yine 2015 yılı içerisinde Yusufeli'deki sivil toplum kuruluşlarının içinde bulunduğu bir heyetle Türkiye'nin önemli maden işletmeleri gezilerek izlenimler kamuoyuna gezi sonuç bildirisi şeklinde aktarılmıştı.

Yazar: Haberci
yusufeli maden yusufeli maden ocakları taç ve çorak maden ocakları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor