Betboo yeni giriş

Öğrenciler de sınav başarısı bu şekilde arttı. Mucize etki öğretmenlerin de dilinde.

Öğrencilerde sınav başarısı artırmak ve okumayı sevdirmek yaygın sorunlardan bir tanesi. Gençliğin de verdiği etkiyle öğrenciler, derslere yoğunlaşmak yerine pek çok sosyal faaliyet gösterebiliyor. İşte tam da bunun için üretilen AHOB programı, öğrencilerin zihinsel becerisini pekiştirip derslerde sınav başarısını artırıyor. Öğretmenlerin de onay verdiği programı kullanan öğrenciler de mucize etki görülüyor.

Öğrenciler de sınav başarısı bu şekilde arttı. Mucize etki öğretmenlerin de dilinde.

Dünyanın ilk ve tek anlayarak hızlı okuma yazılımı olan ve Samsun Teknopark'ta üretilip, geliştirilen Anlayarak Hızlı Okumaya Başlangıç (AHOB) programının faydaları okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler tarafından da anlatılıyor. Samsun Valisi İbrahim Şahin'in talimatıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü Samsun Okuyor Projesi'ne katılan 22 okuldan biri olan Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu'nda AHOB kullanan öğrencilerde önemli bir artış gözlemlendiği dile getirildi. 

DAHA FAZLA BAŞARI GELDİ
Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu Müdürü Necdet Bal, Samsun Okuyor Projesi ile ilgili yazının kendilerine ulaştığında okul idarecileri ve öğretmenlerle bir araya geldiklerini belirterek, "Nasıl yaparız da bu uygulamayı öğrencilerde kullanırız' diye oturup konuştuk. Sağ olsun öğretmenlerimiz bu işe dört elle sarıldı ve belirledikleri öğrencilerde uygulamaya koydular. Proje sonrasında öğrencilerimizin sınavlarda daha başarılı olduklarını ve daha fazla kitap okuduklarını gördük. Bu programın tüm okullarda öğrencilerimize uygulanmasında yarar var" dedi.

ÖZGÜVEN VE SÖZCÜK DAĞARCIKLARI ARTTI
Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Mine İnce de, hızlı okumayı merak ettiğini fakat AHOB'un bunlardan farklı olduğunu gördüğü için bu projeye başladığını belirterek, "27 öğrenci ile başladık. Okuma hızı düşük olanları tercih ettik, diğerlerinde okuma anlamında sıkıntı yoktu. Hepsinde başarı vardı ama gözlemlediğim 5 öğrencide çok daha olumlu yönde kazanımlar elde ettik. Nedir bu kazanımlar diyecek olursanız. Okuma hızı arttı, özgüvenleri arttı, sözcük dağarcıklarının genişlemesi, ders başarılarını etkilemesi bunlarda gözlemlediğim yanlar. Daha da iyi olacağına inanıyordum fakat çoğu çok hızlı bitirmek için yarıştı. Bir kaç gün uygulamayan olmadı. Uygulamayı tam anlamıyla yapanlarda gözle görülür bir değişim var" diye konuştu. 

PROGRAM YAYGINLAŞMALI
Mine İnce, hızlı okuma kavramının artık dünyada yaygın olduğuna dikkati çekerek, "Bu program okullarımıza yerleşmeli, çünkü Türkçe dersi sözel bir derstir. Bu derste başarılı olarak okuması ve anlaması iyi olan her öğrenci, diğer derslerinde de başarılı olacaktır. Bu arada çok teşekkür ediyorum, bizim okulumuzda 27 öğrenci de olsa çok büyük ayrıcalık" ifadelerini kullandı.

SINAVLARDA BAŞARIYI YAKALADIK
Programı kullanan öğrenciler de, "Artık anlayarak daha hızlı okuyabiliyorum. Sözel derslerde daha çok başarım oldu. Kitap okumaya yöneldiğimi fark ettim. Bence tüm öğrenciler AHOB kullanmalı, çünkü sözel derslerde çok işine yarayacak. Kullanımı basit, oyunlar oldukça eğlenceli", "Bu uygulama çok güzel. Oyunları eğlenceli, uygulamayı kullanırsak başarılı oluruz" ve "Oyunlar eğlenceli ve öğreticiydi. 2 hafta mı aldı ama değdi. Okurken sınavlarda başarı sağladım. Daha hızlı okuyabiliyorum" yorumlarını yaptı.

SAMSUN OKUYOR PROJESİ'NDE NE YAPTILAR?
Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu'nda 7 sınıftan programı kullanan 27 öğrenci bulunuyor. Programın ortalama yüzde 80'inini kullanan öğrenciler, dakikada okuma kelimelerini ortalama 129,38'den 231,42'ye çıkarttı. Okul ortalamasında yüzde 78.2 başarı gösteren öğrenciler, derslerinde de başarıyı yakalamış durumda.

GÜLSÜM SAMİ KEFELİ İLKÖĞRETİM OKULU HAKKINDA
Bahçeli Evler Mahallesi Başarır Sokak 26 numarada yer alan okulumuz 2 bloktan oluşur. 1975 yılında inşa edilmiş 1975–1976 öğretim yılında Sami Kefeli İlkokulu olarak hizmete başlamış olan B blok binamız, Samsun’ un seçkin işadamlarından Sayın Adnan KEFELİ’nin babası Samsun Belediye Başkanlığı da yapmış olan Sayın Sami KEFELİ adına Milli Eğitime bağışladığı 1712 m2 arsa üzerine kuruludur.
Daha sonra Sayın Adnan KEFELİ annesi Gülsüm KEFELİ adına da bir arsa daha bağışlamış ve bu arsa üzerine de Yabancı Diller Yüksek Okulu olarak yeni bina inşa edilmiştir. Bina bitiminde ilk 3 katı Atatürk İlköğretim Okuluna tahsis edilmiş 1983–1984 Öğretim Yılında öğretime başlamıştır. 1994 yazında B blok ile A bloğun ilk üç katı birleştirilmiş okulun adı ve statüsü değiştirilerek 1984–1985 öğretim yılında Gülsüm Sami Kefeli İlköğretim Okulu olarak hizmete devam etmiştir. 1993 yazında 3 ve 4. katlardaki yurt taşınarak bu katlar da okula eklenmiş, 1994 yılında iki bina tüp geçit ile birbirine bağlanmış ve bir merkezden ısıtılır duruma getirilmiştir. 
İki bina arasında bulunan boşluk 2003 yılında üzeri kapatılarak, öğrencilerimizin yağmurlu havalarda barınabilecekleri çok amaçlı salon haline getirilmiştir. Spor etkinliklerinde, sergilerde, çalışmalarda da kullanılabilmektedir.
Muhasebe işleri 1991 den, Öğrenci işleri ve yazışmalar da 1993 ten bu yana bilgisayar ile yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanmış olan tüm Video Kasetleri (ders filmleri) CD ye aktarılarak, ayrıca interaktif ders CD’leri de satın alınarak geniş kapsamlı bir arşiv oluşturulmuştur. Fen ve Teknoloji Laboratuarı ile Konferans Salonunda video projektörler ile tüm sınıflara ders filmleri veya interaktif ders etkinlikleri sunulmaktadır. 
Hafta sonlarında, öğrencilerimizi merkezi sınavlara hazırlık ve ders başarılarını artırmaya yönelik “Takviye Kursları” açılmaktadır. Ayrıca satranç, resim, fotoğrafçılık gibi egzersiz çalışmaları ve kulüp faaliyetlerimiz ile öğrencilerimize sosyal bir ortam sağlanmaktadır. Sportif çalışmalarda: Küçük Erkekler Futbol, Yıldız Erkekler Futbol, Yıldız Kızlar Futbol, Küçük Kızlar Voleybol, Yıldız Kızlar Hentbol, Yıldız Kızlar Yüzme, Yıldız Erkekler Yüzme takımlar halinde, Yıldız Erkekler Güreş, Yıldız Kızlar Judo ve Yıldız Erkekler Judo ferdi çalışmalarına devam etmektedirler.

Yazar: Haberci
sınav başarısı artırmak öğrencilerde okuma okumayı sevdirmek AHOB programı nedir
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş