Dünya enerjisini yönetenler Türkiye'de buluştu

Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini yönlendiren G-20 Enerji Bakanları Toplantısı ilk kez İstanbul'da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu platformun iyi değerlendirilmesini istedi.

Dünya enerjisini yönetenler Türkiye'de buluştu

Dünya üzerindeki ekonominin yüzde 85’ini, ticaretin yüzde 75’ini ve nüfusun da üçte birini oluşturan G-20'nin Enerji Bakanları İstanbul'da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, enerji sektörü ele alındı. 

Türkiye’nin dönem başkanı olarak gerçekleştireceği G-20 Zirvesi kapsamında, İstanbul’da gerçekleştirilen ve üye ülkelerin enerji bakanları ile enerji sektöründe dünyanın en büyük temsilcilerini bir araya getiren toplantının ikinci günü de yoğun bir programla devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programa katılarak bir konuşma yaptı. G-20 platformun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Bugün dünyanın önde gelen ekonomileri arasında finansal ve makroekonomik konularda var olan güçlü bir koordinasyonda G-20’nin önemli payı var. Bugün G-20 ülkelerinin temel meselesi; güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı küresel büyüme olmalıdır" dedi. 

3 BAŞLIKTA ELE ALINDI
Türkiye’nin G-20 dönem başkanlığını üstlendiğinde önceliklerini, uygulama, yatırımlar ve kapsayıcılık olarak üç başlık altında topladığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu başlıklar altında yürütülen çalışmalara ve bu çalışmalardan elde edilen raporlarda yer alan bazı bilgileri de konuşmasında paylaştı.

STRATEJİ ÖNERİLERİ ANTALYA'DA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Zirvesi’nde Türkiye’nin bu anlamdaki strateji önerilerinin G-20 lideriyle bir bütün halinde ele alınacağını belirterek, “Altyapı yatırımları kapsamında özellikle enerji alanındaki yatırım ihtiyacının karşılanmasına özel önem veriyoruz. Çünkü küresel altyapı yatırım ihtiyacının çok büyük bir bölümünü enerji yatırımları oluşturuyor” dedi.

Konuşmasının büyük bir kısmında enerji konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle gelişmekte olan ülkeler küresel ekonomiye entegre oldukça enerji ihtiyacının da ciddi oranda yükseleceğine dikkat çekti. Konuşmadan sonra G-20 ülkelerinin enerji bakanları ile toplantıya katılan delegasyon başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte fotoğraf çektirdi.

Yazar: Haberci
g20 Enerji Bakanları Erdoğan konuşma
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.