Doğum kontrol haplarında ölüm riski

Kadınların en çok tercih ettiği hamilelikten korunma yolu olan doğum kontrol hapı kullanımında ölüm riski olduğu açıklandı. Uzmana danışmadan kullanılan haplar, pek çok hastalığı tetikliyor.

Doğum kontrol haplarında ölüm riski

Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, en sık kullanılan korunma yöntemlerinden olan doğum kontrol hapıyla ilgili riskleri açıkladı. Kötü sonuçlar alınabileceğine dikkati çeken Erdoğdu, uzmana mutlaka danışılmasını istedi.

HAP HORMANLARI ÇALIŞTIRMIYOR
Açıklamasında doğum kontrol haplarının estrojen ve progesteron içeren, yüksek etkinlik ve az yan etkileri nedeniyle 1960 yılından beri günümüze kullanıldığına dikkati çeken Erdoğdu, "Hala kullanılmakta olan en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir. İçerdikleri estrojen-progesteron hormonları ile vücutta yumurtalıkların çalışmasına engel olurlar ve bu sayede istenmeyen gebelikleri de önlerler. İlaç bırakıldığında doğurganlık hızla geri döner bu nedenle de doğum kontrolünde tercih sebebidirler" dedi.

ÖLÜME KADAR GİDEN SONUÇLAR
Doğum kontrol hapının mutlaka bir uzmana danışarak alınması gerektiğine dikkati çeken Ali Erdoğdu, "Bu ilaçlar bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı yapabilir, migreni olanlarda da tetikleyici etkileri doğurabilir. Ailesinde meme kanseri ve geçmiş hikayelerinde derin ven trombozu olanlarda doğum kontrol hapının kullanılması ölümcül sonuçlara neden olabilir. Yine 35 yaş üstü ve sigara içen, ağır karaciğer hastalığı olan bayanlarda da kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bunların dışında özellikle penisilin grubu gibi daha pek çok antibiyotik doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltarak gebeliğe neden olabilir. Bir hastalıktan ötürü bu tür antibiyotikler kullanıldıkça aynı anda ek bir korunma yöntemi de uygulanmalıdır" diye konuştu.

SIRADAN HAP KULLANMAYIN
Ali Erdoğdu, doğum kontrol hapının diğer koruyucu yöntemlere göre daha etkili olduğunu rastgele seçimin de zararlı olabileceğini belirtti. Erdoğdu, "Arkadaşınızın kullandığı gebelik önleyici hap sizin için uygun olmayabilir" diyerek, bu konuda da yardım alınmasını önerdi.

Yazar: Haberci
doğum kontrol hapı riski doğum kontrol yöntemleri Ali Öner Erdoğdu haberleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.