HDP'ye 'Çözüm süreci' vetosu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, çözüm sürecinde HDP'ye veto verildiğini açıkladı. Aşiret liderleri ve STK'larla sürecin yürütüleceğini söyleyen Çelik, 'Kürt halkı muhatabımızdır' dedi.

HDP'ye 'Çözüm süreci' vetosu

AK Parti Merkez Karar Yönetim ve Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçen Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Çözüm sürecinden, yeni anayasaya, parti çalışmalarından, başkanlık sistemine kadar pek çok konuda açıklama yaptı. Çelik'in dikkat çeken açıklamalarını ise, çözüm süreci ve yeni anayasa ile ilgili söyledikleri oluşturdu. 

AK Parti Tüzüğü'nün 148'inci maddesi gereği, aynı zamanda grup iç yönetmeliğimizin 35. maddesi gereği Genel Başkana hükümetin kurulması için yetki verildiğini söyledi. Önümüzde TBMM'nin yemin etme süreci olduğunu belirten Çelik, milletvekillerinin Kasım ayının 17'sinde yemin etmesinin ardından Başbakanlık için görevlendirmenin söz konusu olduğunu ve o gün geçici hükümetin görev süresinin bittiğini ifade etti.

YENİ ANAYASA HUKUK MESELESİ DEĞİL
Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Ömer Çelik, "Bu sadece devleti yönetenlerin elindeki yol haritası olarak görmemesi lazım. Yeni anayasa, hukuk devletini güçlendirecek bir şey. Hukuk devletini güçlendiren her adım, bu çerçevede yeni anayasa aslında sadece hukuk sistemi ya da devletin işleyişi ile ilgili bir mesele değil bu aynı zamanda ekonomi, dış politikadaki gücün artmasıyla ilgili bir mesele, aynı zamanda demokrasimizin kapasitesinin yükselmesi ile ilgili mesele. Yeni anayasa meselesini sadece bir hukuk meselesi olarak görmemek lazım. Yeni anayasa demokrasimizi daha ileriye taşıma meselesidir" dedi.

HDP MUHATAP DEĞİLDİR NOKTA
Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Çelik, "Herhangi bir şekilde siyasilerin görüşmesi söz konusu değil, ihtiyaç duyulursa devletin çıkarları açısından bu görüşme yapılır. HDP'nin özellikle yapmaya çalıştığı şey, sürekli olarak muhataplığı kendilerine indirgemek istiyorlar. Böyle bir şey yok. Bu çerçevedeki bütün siyasi partiler bu konuyla ilgili söyleyecek sözü olan siyasi partiler aşiret liderleri, siyasi partiler, STK'lar muhataptır. Öteden beri bunu yapmaya çalıştık, fakat çok enteresandır, Suriye'deki PYD aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Bırakın başka unsurları başka Kürt unsurları bile dışlayan sadece Kürt vatandaşlarımız adına konuşma hakkı kendilerindeymiş gibi yaklaşım sergiliyorlar. Bütün bir sosyolojiyi temsil etme iddiası her zaman zayıf iddiadır" diye konuştu.

ABD ve Türkiye'nin IŞİD'e yönelik operasyon yapacağı iddialarının sorulması üzerine Çelik, "DAİŞ terör örgütüne karşı kara operasyonu dahil bütün seçenekler masadadır. Bunu hiçkimse şöyle düşünmemelidir oradaki meseleye bütün olarak yaklaşılmalıdır. Esad rejiminin oluşturduğu bir ortam var. Belli bir siyasi paketin içinde bu operasyonlara bakmak lazım. Burada DAİŞ'e karşı kararlılık, YPG'ye karşı kararlılık, Esad rejiminin orada yaptığı katliamlara karşı kararlılık, Türkiye ile birlikte uluslararası koalisyonun meselesi olması gerekir. Atılacak adımlar birbirinden bağımsız değerlendirilmemeli" dedi.  

YENİ OLUŞTURULAN KURUL İSİMLERİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nda yer alan isimleri açıkladı. Çelik, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nda Prof. Dr. Raşit Küçük (Başkan), Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Dr. Ömer Bolat, Sayın Şeref Malkoç, Güldal Akşit, Ahmet Cemil Tunç, Halide İncekara'nın görev yapacağını söyledi. 

Yazar: Haberci
Ömer çelik açıklamaları siyasi ve etik kurulu isimleri çözüm süreci nasıl işleyecek hdp ve çözüm süreci yeni anayasa çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.