Tramway yoluna park edene 6 yıl hapis cezası

Tramway hattına park eden araç sürücülerine 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. O cezayı ödemek yerine toplu ulaşımı tercih edin ya da aracınızı belirlenen yere park edin.

Tramway yoluna park edene 6 yıl hapis cezası

Bursa'da belediye, Heykel-Garaj tramvay hattı üzerine yapılan hatalı parklanmaları mahkemeye taşımıştı. Yerel mahkeme TCK’nin ‘Trafik Güvenliğini tehlikeye sokma’ suçu kapsamında ele alıyor. Yanlış park yapan sürücüler, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanabilecek. 

Bursa'da tramwayı işleten Burulaş'ın bu yöndeki talebini haklı bularak bazı sürücüler hakkında işlem yaptı. Bursa’da kent içi toplu taşıma araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen Heykel - Garaj tramvay hattı, kısa zamanda en önemli ulaşım araçlarından biri haline gelirken, hat üzerine yapılan hatalı parklanmaların önüne geçebilmek için radikal bir adım atıldı. 

YANLIŞ PARK EDEN SUÇLU SAYILACAK
Konu Burulaş tarafından yargıya taşınırken, 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri’nde alınan kararla, T1 Tramvay hattı üzerine park edilmesi, kasıt ve taksirle işlenen, TCK’nın ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu’ sayılarak hüküm altına alındı. Bu karar doğrultusunda, artık bu suçu işleyen kişi veya kişiler, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanacak.

KASIT VE TAKSİRLE İŞLENEN SUÇ
Tramvayın fren ve durma mesafesinin lastik tekerlekli araçlara oranla daha uzun olduğunu hatırlatan Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, “Bu nedenle demiryolu hattı üzerine park etmiş araç sürücüleri; geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine araçlarını park etmek suretiyle hem kendilerinin hem de üçüncü kişilerin mal ve canlarını tehlikeye atıyor. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre bu durum ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu’ sayılarak, hem kasıt hem de taksirle işlenebilen suç olarak görülmektedir” dedi. 

HASSASİYET GÖSTERİN 
Yapılan suç duyurularının 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından haklı bulunduğuna işaret eden Fidansoy, “Bu mahkemelerde bağlanan karar ile İpekböceği hattı üzerine park edilmesi; kasıt ve taksirle işlenen, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu sayılarak hüküm altına alındı ve İlgili mercilerce de araç sürücülerine ceza kesildi” dedi. Fidansoy, “Vatandaşlarımız bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli ve bu davranışlardan kaçınmalıdır. Aksi takdirde, hem topluma hem de kendilerine verdikleri maddi veya manevi zararların dışında, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu nedeniyle hapis cezasına kadar cezalandırılabileceklerini unutmamalıdırlar” diye konuştu.

Yazar: Haberci
tramway yoluna park cezası burulaş cezaları yanlış parka hapis
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.