301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Antalya'da G-20 için Türk mucizesi gerçekleşti

Dünya liderlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'da G-20 için kısa sürede pek çok proje bitirildi. Başkan Menderes Türel, "Bunlar bir Türk mucizesidir" dedi. G-20'yi takip edecek gazetecilere de VİP hizmet verilecek. Başı ağrıyan basın mensubu bile özel numarayı arayıp hizmet alabilecek.

Antalya'da G-20 için Türk mucizesi gerçekleşti

Antalya'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, G-20 zirvesi hazırlıklarına dikkati çekti. Kısa sürede mucize denilecek projelerin hayata geçtiğini söyleyen Türel, "Türk mucizesi yaşandı" yorumunu yaptı. 

Sarısu Kadınlar Plajı’nda basın toplantısı düzenleyen Başkan Menderes Türel, seçim sonuçlarından, G20 hazırlıklarına kadar pek çok konuda değerlendirmede bulundu. Antalya’nın dünya süper liginde olduğunu arka arkaya gerçekleştirdiği organizasyonlarla gösterdiğini vurgulayan Başkan Türel, "G-20 hazırlıklarına, kararın kesinleşmesiyle birlikte başlamıştık. Son andaki gelişmeler bazı çalışmalarımızı daha da farklı boyutlara taşımamamıza vesile oldu. Bizde Türk mucizesi diye bir söz var. Biz de birçok vesilesiyle bunu gerçekleştiriyoruz. Kundu-Belek yolu var örneğin. Arkadaşlarımız 90 günde tamamladıklarını söylüyorlar. Bu proje tarihidir. 1 Eylül’den 1 Kasım’a, 2 ayda izi dahi olmayan bir yolu, Aksu ve Beşgöz deresi üzerine 2 adet de çok büyük köprü yaparak ki bir tanesi 140 metre uzunluğunda, toplam 60 günde Türk mucizesiyle tamamladık. Biz bu yolu tamamlayacağız dediğimizde birçok kişi bize inanmamıştı. Dün ben de üzerinden geçtim, çok kaliteli bir Kundu-Belek yolu ortaya çıktı. Bu yol G20 boyunca heyetler için, sonrasında da Antalya halkının kullanımına açılacak. Bu yolun bir de EXPO bağlantısı var. Yaklaşık 9-10 kilometrelik bu yolu da EXPO’ya kadar yetiştirdiğimizde Kundu ve Belek’e bir ulaşım aksı ortaya çıkmış olacak. G20 kapsamında 2 ayda 90 bin ton asfalt dökmüşüz. 30 kilometre yol asfaltlamışız. 900 kişilik bir peyzaj ordusuyla, 232 araç ve iş makinesiyle çalıştık. Artık küçük rötuşlar kaldı. Onları da tamamladığımızda artık dünya liderlerini ‘dünya şehri Antalya’ya hoş geldiniz’ demek suretiyle en güzel şekilde ağırlayacağız" dedi.

GAZETECİLERE VİP HİZMET
Büyükşehir Belediyesi olarak konukları en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içinde olduklarını anlatan Başkan Türel, "3 bine yakın gazeteci zirve için akredite olacak. Hepsine VIP servisi oluşturduk. Havaalanındaki masalarımızda yabancı dil bilen deneyimli görevlilerimiz onların otellerine kadar transferleri hususunu takip edecekler. Antalya’ya ilk kez gelen özellikle yabancı basın mensuplarının tarihi ve turistik güzelliklerini görmesini istiyoruz için günde iki defa olmak üzere Perge, Aspendos, Kurşunlu Şelalesi, Side’ye profesyonel turizm ekipleriyle tur düzenleyeceğiz. Basın mensuplarımız için bir de 444 9 420 nolu Call Center oluşturduk. Profesyonel bir ekip, Antalya ile ilgili gelen bütün talepleri karşılayacaklar. Basın mensuplarının Aspirine dahi ihtiyaçları olsa bunu temin edecek bir organizasyon sağladık. Türk misafirperverliğini gösterebileceğimiz iyi bir organizasyon çalışması yaptık" dedi. 

TURİZM VE SİYASETİN BAŞKENTİ
Turizmin başkenti Antalya’ya artık dünya siyasetinin başkenti de denileceğini ifade eden Başkan Menderes Türel, “Dünyanın bir çok önemli meseleleri 20 ülkenin lideri tarafından Antalya’da tartışılacak. Dünya ekonomisinin, nüfusunun yüzde yüze yakını Antalya’da buluşacak ve dünyanın geleceğini konuşacak. Bu şunun için önemli, Antalya tarihteki yerini iyice perçinleştiriyor. G20 zirvelerinde bir sonuç deklarasyonu yayınlanıyor. Ve o deklarasyon zirvenin yapıldığı kentin adıyla tarihteki yerini alıyor. 50 sene sonra Antalya deklarasyonu ile ilgili bir karar gündeme geldiğinde, Antalya tarihte güçlü bir şekilde yerini korumuş olacak” diye konuştu.  

ANTALYA TESADÜF DEĞİL
G20 zirvesinin Antalya’da yapılıyor olmasının bir tesadüf olmadığının altını çizen Başkan Menderes Türel, "Antalya yüksek sezonda günlük 150 bin kişinin her gün gelip gittiği ve bunun yoğunluğunun hissedilmediği bir şehir. Dolayısıyla G20’nin ağır yükünü en iyi taşıyabilecek şehirlerden bir tanesi. Bir de Belek, böylesine özel bir toplantı için bulunmaz bir bölge. Güvenlik önlemlerinin de rahatlıkla alınabilecek bir şekilde durması işimizi biraz daha kolaylaştırdı. Tabi bu zirvenin burada yapılmasıyla ilgili kararı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız netleştirdi. Ben o süreçlerin içerisinde var idim" dedi. 
 
MİLYONLARCA DOLAR KATKI
G20’nin ülke ekonomisine katkısının 200 milyon Euro civarında bir katkısı olacağını anlatan Başkan Menderes Türel, "Bence 200 milyonu da geçecektir. Antalya için ortaya çıkan tanıtım fırsatı milyon dolarlarla ölçülmeyecek kadar büyüktür. Açık konuşayım. Milyar dolarları aşacağını, milyar Euroları aşacağını düşünüyorum. Çünkü hepiniz çok iyi biliyorsunuz ki G20 sadece ve sadece buraya katılan 20 ülkenin takip ettiği bir zirve değildir. Dünyanın bütün ülkeleri tarafından, hepsini ilgilendiren kararlar çıkacağı için büyük bir ciddiyetle takip edilir. Bütün ülkelerin kanallarında birinci haber olarak yer alır. Ve bütün haberlerde Antalya Zirvesi diye bir değerlendirmeyle ve haberle artık Antalya müthiş bir tanıtım imkanını da yakalamış oluyor. 

Yazar: Haberci
antalya g20 g20 antalyada nerede menderes türel g20de gazeteciler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx