Zamane okçuları eskiyi günümüzde yaşatıyor

Erzurum'da özel kıyafetleriyle ata yadigarı okçuluğu yaşatan bir grup dikkatleri üzerine çekiyor. Asırları aşan okçuluk sporu günümüzde de at binip, yay geren kişilerin ilgisiyle yaşatılmaya çalışılıyor.

Zamane okçuları eskiyi günümüzde yaşatıyor

Farklı mesleklerde iş yapan 30 kişi, özel kıyafetleriyle dünü bugüne taşıyor olmanın haklı gururunu yaşıyor. Okçuların hocalığını yapan Bünyamin Akbulut, amaçlarının geleneksel okçuluk sporunu çok daha geniş kitlelere yaymak olduğunu söylüyor.

KIYAFETLERİ EVİNDE YAPIYOR
Sporcuların geleneksel okçulara özgü özel kıyafetler ile çalışmalarını büyük bir ciddiyet ve sorumluluk bilinci ile yürüttüğünü belirten Bünyamin Akbulut, gerekli spor malzemelerinin çoğunu kendisinin imal ettiğini söyledi. Evinde oluşturduğu mütevazı bir atölyede sporculara gerekli gömlek, yelek, kemer, kılıf, çanta, sadak türü malzemeleri kendisinin yaptığını belirten Akbulut Hoca, öğrencilerinin heyecanının kendisini de çok daha fazla çalışmaya ittiğini bildirdi. Farklı meslek gruplarından 30 kadar öğrencisi bulunduğunu belirten Akbulut, “Spor yapıyoruz, ama baştansavma değil. Bu sporu geçmişte yapanlar nasıl yapmış, hangi kuralları uygulamışlarsa biz de aynısını yapmaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

SPORU KURALLARINA UYGUN YAPIYORUM
Okçuluğa küçük yaşlardan beri heves duyduğunu, fırsatını bulduğu anda da bu sporu kurallarına uygun şekilde yapmaya başladığını belirten Avukat Volkan Özen, hocaları Bünyamin Akbulut’un azim ve heyecanının şevk ve heyecanlarını artırdığını söyledi. Geleneksel okçuluk sporunu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin himayelerinde sürdürdüklerini, zaman zaman Olimpiyat Parkı’nda kendilerine tahsis edilen alanda biraraya gelerek çalışma yaptıklarını belirten Özen, “Bazı arkadaşlarımız girdikleri yarışmalardan birincilik alarak geri döndü. Elde edilen başarılar, şevkimizi çok daha artırdı” dedi.

Belli uzaklığa yerleştirdikleri hedeflere oklarını gönderen sporcular, bir de “kabza töreni” yaptılar. Okçuluk sporuna ilk başlayanlara “çilekeş” dendiğini belirten Bünyamin Akbulut, “Kabza töreni sonrasında çilekeşlerimiz, kemankeş ünvanı alıyor, yani usta okçu oluyorlar. Çilekeşlerin eline gerçek yay yerine ‘kepaze’ denilen bir yay verilir. Çilekeş kepaze ile duruş, tutus ve atış şekillerini öğrenir. Yayın ipinin adı çile’dir. Acemi sporcu bu çile’yi çeke çeke çilekeş olur. Gerçek hayatta sıklıkla kullandığımız kepaze, çile, çilekeş kelimeleri, bizim geleneksel okçuluğumuzun terimleridir. Hiç birimiz para karşılığında bu işi yapmıyoruz. Herkes pusatını, yani silahını ve diğer malzemelerini kendisi satın alıyor" diye konuştu. 

Akbulut, Erzurum’da bir turnuva veya şampiyona düzenlemek istediklerini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'den destek istedi. 

Yazar: Haberci
erzurum erzurum okçuluk okçuluk şampiyonası
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı