Betboo yeni giriş

'Çelik ağ' önlemi yağmurla gelecek büyük felaketi önledi

Artvin'de etkili olan sağanak yağış nedeniyle biri çocuk 3 kişi hayatını kaybetti. Felaketin büyüğü ise belediyenin aldığı 'çelik ağ' önlemi sayesinde önlendi. Çelik ağlar, yumuşayan toprağı ve dev kayaları tutup adeta felaketin önüne geçti.

'Çelik ağ' önlemi yağmurla gelecek büyük felaketi önledi

Artvin'in adeta korkulu rüyası haline gelen sağanak yağış, il genelinde sel baskınları ve heyalanlara neden oluyor. Son olarak Artvin'in Hopa, Borçka ve Murgul ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi. Belediyenin merkezde aldığı çelik ağ önlemi ise facianın eşiğinden döndürdü. Kuvvetli yağışla yumuşayan toprağı çelik ağlar tuttu.

Artvin ve ilçelerinde iki gündür etkili olan sağanak yağış il merkezinde de menfezlerin kapanmasına neden oldu. Kapanan menfezleri sabahın erken saatlerinde açmaya başlayan belediye ekipleri çarşı mahallesinde caddeleri su baskınlarından korumuş oldu. Artvin Devlet Hastanesi karşısında ki 5 bin metre karelik yamaç araziye geçen yıl çekilen çelik ağ heyelanın gelmesini önleyerek yola taşların düşmesine de engel oldu. 2 gündür yağan yağmurlar birçok bölgede küçük çaplı heyelanların gelmesine neden olurken Artvin Devlet Hastanesi karşısında yolda ki yamaç araziye çekilmiş olan çelik ağlar kopan taşların ağa takılıp yola düşmesini engelleyince büyük bir faciayı da önlemiş oldu. 

YOLA KAYA VE TAŞ DÜŞMÜYOR
Artvin halkı tarafından özellikle Hastane Kavşağı’nda örülmesi talep edilen ve yıllarca Artvin Belediyesi’nin imkansızlıkları nedeniyle döşenemeyen çelik ağlar, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin gayretleriyle çözülmüştü. Döşenen bu çelik ağlar, yağan onca yağmurda taş ve kaya parçalarının yollara düşmesini engellemişti. Artvin halkı, Artvin Belediyesi’nin yaptığı bu hizmetin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek Artvin Belediyesi’ni bu önemli hizmetten dolayı teşekkür etti. Öte yandan çelik kafeslerin içerisinde biriken taş ve kaya parçaları, çelik ağlar örülmemiş olsa yaşanabilecek üzücü olayların boyutlarını da ortaya koymuş oldu. 

MENFEZLERE ANINDA MÜDAHALE
İki gündür aralıksız yağan yağmur sonucunda Kafkasör yolu Katrevan mevkiinde heyelanın gelmesiyle birlikte menfezi kapanınca sel suları ana yola taştı. Belediye ekipleri suyu kanala almak için çalışmalarını sürdürüyor. Olay yerinde açıklama yapan Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, "Akşamdan beri yağan yağmurlar menfezlerimizi kapatmış. İl merkezimiz de kapanan menfezlerimiz dışında çok ciddi sorunlarımız yok. Ekiplerimizle birlikte menfez açma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kafkasör yolumuzu da kontrollü olarak trafiğe açtık" dedi.

Çelik ağlar yapılmadan önce, en ufak yağmurda bile bu görüntüler oluşuyordu.

Yazar: Haberci
artvin sel önlemi artvin sel felaketi artvinde ölen sayısı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş