Betboo yeni giriş

Akdeniz Üniversitesi rektörlüğünde neler oluyor?

Akdeniz Üniversitesi'nin rektörü İsrafil Kurtcephe, hakkında 'fuhuş karşılığı kadro' iddiası var. 6 sonra rektörlük seçim var. Kurtcephe, 3 ay görevden uzaklaştırıldı. Üniversite sitesi, rektörlükteki değişimi anında yayınladı. Üniversitede neler oluyor?

Akdeniz Üniversitesi rektörlüğünde neler oluyor?

6 ay sonra rektörlük seçim yapılacak Akdeniz Üniversitesi'nde son günler hayli hareketli geçiyor. Öyle ki mevcut rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, kadro karşılığı fuhuş iddiaları yüzünden görevinden uzaklaştırıldı. Kurtcephe'nin yerine Prof. Mustafa Ünal atandı. Bu değişiklik anında üniversitenin resmi sitesinden duyuruldu. Peki YÖK neden görevden aldı? 6 ay sonraki seçimlerle bu kararın etkisi var mı?

YÖK, mevcut rektör Kurtcephe'nin kadro vaadiyle bir personele fuhuş teklif ettiği iddiaları ile ilgili disiplin ve ceza soruşturması yürütüyordu. Karar açıklandı ve kayıtlarda S.A. isimli kadın personelle fuhuş pazarlığı yaptığı iddia edilen Rektör Kurtcephe, 3 ay süreyle görevinden uzaklaştırıldı. 

3 AY GÖREV ALMAYACAK
Kararın ardından açıklama yapan Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, YÖK'ün 12 Kasım 2015 tarihli toplantısında hakkında ihtiyati tedbir niteliğinde 3 ay süreyle görevden uzaklaştırma kararı aldığını kaydetti. Bu kararın hakkında yapılan isnatların değerlendirilmesi, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için tedbiren alındığını vurgulayan Prof. Dr. Kurtcephe, alınan kararı saygıyla karşıladığını belirtti.

EN ADİL KARAR VERİLECEK
Yasal olmayan yollarla hazırlanan ve basına yansıyan görüntüler sebebiyle gerçeklerle örtüşmeyen birtakım mesnetsiz isnatlarla karşı karşıya kaldığını belirten Rektör Kurtcephe, "Görüntülerle ilgili, yasal yollara başvurarak şikayet haklarımı kullandım. Savcılık soruşturmasının gizli olması, soruşturmanın selameti ve görülmekte olan davalar hakkında beyanda bulunulmasını yasakladığı için hakkımda yapılan gerçek dışı isnatlarla ilgili daha fazla açıklayıcı beyanda bulunmam hukuken mümkün değildir. YÖK soruşturması neticesinde gerçekler anlaşılarak haklılığımız ortaya çıkacaktır. Yaptığım şikayet neticesi açılan savcılık soruşturması sonlandığında bağımsız Türk yargısı en doğru, en adil kararı verecektir. Buna inancım tamdır" dedi.

7 yıldır bu görevi sürdüren İsrafil Kurtcephe, görev süresinin bitimine 6 ay kala görevden alınmış oldu. Halef olarak AÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ünal atandı. Prof. Dr. Mustafa Ünal, görevlendirme yazısının dün saat 18.00 sıralarında kendisine faks çekilerek iletildiğini belirtti. Atamayla birlikte yeni rektörlük seçimi için süreç de başlamış oldu. Bu kararın ardından 3 ay içerisinde AÜ'ye yeni rektör seçilecek.

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi'nin resmi internet adresinde de söz konusu rektör değişikliğinin vakit kaybetmeden yapıldığı görüldü. 

YENİ REKTÖR MUSTAFA ÜNAL KİMDİR?
1974 Sivas Gürün doğumlu Mustafa Ünal, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini 2002 yılında tamamlayarak Göz Hastalıkları Uzmanı oldu. 2002- 2003 yıllarında Florence Nightingale Hastanesi'nde görev yaptı, 2004 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzman olarak olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında yardımcı doçent, 2007 yılında doçent, 2012 yılında profesör oldu. 2007 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Göz Bankası Müdürlüğü'nü yürütüyordu. Ünal evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar: Haberci
akdeniz üniversitesi akdeniz üniversitesi rektörlük yarışı mustafa ünal kimdir israfil kurtcephe iddialar yök
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş