301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Barolar Birliği'nden Manisa Valisi'ne disiplin ve ceza talebi

Türkiye Baralor Birliği, Manisa'daki FETÖ soruşturmasında başörtülü kadınlara kelepçe takılmasında 'ihmali mi kasıt mı var' araştırılacak diyen valiye disiplin ve ceza talebiyle soruşturma açılmasını istedi. Manisa Valisi ne demişti?

Barolar Birliği'nden Manisa Valisi'ne disiplin ve ceza talebi

Türkiye Barolar Birliği, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ın başörtülü kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili açıklamalarını yargıya taşıdı. Bektaş'ın başörtülü kadınlarla başı açık kadınları ayırdığını iddia eden Barolar Birliği, konuyu İçişleri Bakanlığı'na taşıdı. 

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yaptıkları işlemle ilgili açıklama yaptı. Vali’nin Anayasa ve Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ayrımcılık yasağına aykırı davrandığı ve bu suretle görevi kötüye kullanma suçu işlediğini ileri süren Feyzioğlu, "Polis operasyonu sırasındaki hukuka aykırılıklar ve bu hukuka aykırılıklardan çok daha vahim olan Sayın Vali’nin skandal açıklaması, soruşturmayı bir bütün olarak gölgelemekte ve esasa, adil yargılama ilkelerine uygun bir şekilde girilmesine engel olmaktadır. Soruşturmayı mecrasından saptıran söz konusu açıklamanın da soruşturulmasında fayda görülmektedir."

MANİSA VALİSİNİN AÇIKLAMASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

MANİSA VALİSİ NE DEMİŞTİ?
Feyzioğlu Vali Bektaş'ın açıklamasında eleştirdikleri kısımı da şöyle özetledi: "Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin, hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan öyle bir işleme (kelepçe takma işlemi) tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır. Devletimizin bir kurumu olarak emniyet teşkilatımızın da milletimizin değer yargıları ve bakış açısı dışında bir tutum içinde bulunmamasının asıl olduğunu, her şeye rağmen gerçekleşen olay hakkında üzüntülerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız"

Vali'nin sözlerinin hatırlatılmasının ardından Feyzioğlu, "Manisa Valisi’ne göre, başörtülü olmayan kadın vatandaşlar ile somut olayda kelepçelenen avukatlara yönelik uygulama, bu kişilerin toplumdaki algısı Sayın Vali’nin anlayışına göre yeterince olumlu olmadığı için doğrudur, yerindedir. Devletin valisinin görevi, Anayasayı ve kanunları uygulamak ve uygulanmasını sağlamaktır" dedi. 

DİSİPLİN VE CEZA SORUŞTURMASI
Manisa Valisi'nin sözlerinin Anayasa'nın ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu savunan Feyzioğlu, "Şu halde Manisa Valisi, hem Anayasa Md. 10’u, hem TCK Md. 3’ü ihlal etmiş ve bunların göndermesiyle TCK Md. 257’de hükme bağlanmış olan görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş bulunmaktadır. Ayrıca polis operasyonu sırasındaki hukuka aykırılıklar ve bu hukuka aykırılıklardan çok daha vahim olan Sayın Vali’nin skandal açıklaması, soruşturmayı bir bütün olarak gölgelemekte ve esasa, adil yargılama ilkelerine uygun bir şekilde girilmesine engel olmaktadır. Soruşturmayı mecrasından saptıran söz konusu açıklamanın saik açısından da soruşturulmasında bu sebeple fayda görülmektedir. Manisa Valisi hakkında disiplin soruşturması ve ceza soruşturması açılması için yetkili makamlara başvuruda bulunulmuştur" ifadelerini kullandı.

Yazar: Haberci
barolar birliği açıklama manisa valiliği manisa başörtülü kelepçe metin feyzioğlu ve başörtü
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx