Betboo yeni giriş

Erdoğan ve Obama'dan ortak 'IŞİD' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile birebir görüştü. İki lider, DAEŞ yani IŞİD'e karşı ortak mücadele kararı aldı. Erdoğan, "Terör olaylarına G20'de keskin ifadelerle karşılığını bulacaktır" dedi.

Erdoğan ve Obama'dan ortak 'IŞİD' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen zirvede Erdoğan, ABD Başkanı Obama ikili görüşme için bir araya geldi. 1 saatten fazla süren görüşmenin ardından Erdoğan ve Obama ortak açıklama için kamera karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün dini, dili, ırkı ve cinsiyetinin olmadığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Obama görüşmesi kalabalık bir heyetle gerçekleşti. Toplantıya Türkiye tarafından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Binali Yıldırım ve Berat Albayrak katıldı. Toplantıda Suriye ve mülteci krizi, IŞİD ile mücadele ve Paris'teki terör katliamı ele alındı.

TERÖRE KARŞI 'KESKİN İFADE' VURGUSU
Fransa’nın Paris şehrinde 129 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör olayının, herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu. Buna rağmen G20 Zirvesi'ni tabi ki belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Ancak dünyadaki uluslararası terörizm olaylarına karşı tavrımız G20’de keskin ifadelerle karşılığını bulacaktır. Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Sayın Barack Obama ile Suriye’de DAEŞ ile ilgili konuyu da ele alma şansımız oldu. Koalisyon güçlerle ilgili durumda bundan sonra atacağımız adımları değerlendirme fırsatını bulduk. Stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz” dedi.

OBAMA'DAN 'ORTAK MÜCADELE' AÇIKLAMASI
Türkiye ve Türk halkına misafirperliği için teşekkür ederek konuşmasına başlayan ABD Başkanı Barack Obama da, "G20 geleneksel olarak küresel ekonomik konularını konuşmak için platform oluşturmuştur. Sayın Erdoğan’ın söylediği gibi 1,5 gün Paris’te yaşanan olaylar gündemimizde olacak. Ankara’daki saldırıda olduğu gibi Paris’te yaşanan olaylar sadece Fransa ve Türkiye’ye değil tüm insanlığa yapılmış saldırılardır. Bu hain saldırıların faillerinin adalete teslim etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Türkiye hem Suriye hem de Irak’ta DAEŞ ile mücadele konusunda önemli bir koalisyon ortağı olmuştur. NATO’da müttefik olarak DAEŞ’e karşı mücadelede Türkiye önemli bir orak olmuştur. Aynı zamanda Türkiye bu felaket ortamını gidermek için önemli bir ortak olmaya da devam etmektedir” diye konuştu.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ
ABD Başkanı Obama, “Çok olumlu bir toplantı oldu. Suriye, Türkiye sınırında DAEŞ’e karşı neler yapmalıyız onları görüştük. Hem Ankara hem Fransa hem de Türkye’de olaylar çıkartan DAEŞ’e karşı nasıl hareket etmeliyiz onları görüştük. Türkiye ve Türkiye halkı çoğu Suriye ve Irak’tan olmak üzere 2 milyon mülteci barındırıyor. ABD de Suriye halkına insancıl yardım yapan öncü devletlerden bir tanesidir. Bu krize yardım konusunda diğer ülkelerin neler yapabileceğinden konuştuk. Aynı zamanda da iklim değişikliği gibi G20 için önemli konular hakkında konuştuk" dedi. Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tekrar teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

Yazar: Haberci
obama ve erdoğan görüşmesi obama ve erdoğan ışid g20 terör zirvesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş