Betboo yeni giriş

Uzmanlar '200 yıl olmaz' demişti 3 gün geçmeden deprem oldu

Marmara Denizi'ndeki deprem korkulu anlar yaşattı. Uzmanlar, "200 yıl deprem olmaz" demesinden 3 gün geçti, 4.2 şiddetinde deprem oldu. Halk panikledi. Beklenen büyük depremin habercisi mi?

Uzmanlar '200 yıl olmaz' demişti 3 gün geçmeden deprem oldu

Marmara Denizi'nde akşam saatlerinde meydana gelen deprem İstanbulluya korku dolu anlar yaşattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı düzenlenmiş ve Prof. Dr. ünvanında uzmanlar, Kocaeli’nde ve dolayısıyla Marmara Bölgesi'nde ne zaman deprem bekleniyor? deprem nerelerde etkili olacak gibi başlıkları tartışmıştı. 3 gün sonra deprem oldu. 

İstanbul akşam saatlerinde meydana gelen depremle büyük panik yaşadı. İstanbul'un çok sayıda ilçesi depremin şiddetini hissetti. Marmara Denizi merkez üssü olan deprem ile alakalı ilk bilgiler gelmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi ve AFAD Deprem merkezi depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı. Marmara Denizi merkez üssü olarak açıklanan deprem akşam saat 17:45 sıralarında yerin yaklaşık 7.7 kilometre derinlikte meydana geldiği açıklandı.

DEPREM ÇALIŞTAYI
Kocaeli'ndeki çalıştayda teknik oturumunda söz alan Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Barış, depremleri önceden bilmenin henüz mümkün olmadığını dile getirdi. KOÜ’nün depreme yönelik ulusal ve uluslararası çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Barış, ‘’Marmara Depremi’nin Kocaeli’nin kuzeyinde olmasını bekliyoruz. 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremde gerilimin tamamına yakını boşaldı. Şu anda ölçümlerde bir depremsellik görülmüyor. Kocaeli’nde büyük bir depremi 150-200 yıllık beklemiyoruz. Kocaeli şu anda 150-200 yıl rahat, 7,4 büyüklüğünde bir deprem olması için bu kadar süre geçmesi gerekiyor. Marmara’da olacak bir depremi Kocaeli’nin batısında bekliyoruz. Depremi haber verecek her türlü analizleri yapmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Yazar: Haberci
istanbul son deprem marmara depremi büyük depremin habercisi mi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş