AK Parti'den 15 milletvekili için teklif

AK Parti, gurbetçilerin TBMM'de temsil edilebilmesi için düğmeye bastı. 15 milletvekili kontenjan olması için TBMM'ye teklif verildi.

AK Parti'den 15 milletvekili için teklif

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, gurbetçi vatandaşların da TBMM'de temsil edilebilmesi için TBMM'ye teklif sundu. Teklifte yurtdışında yaşayan vatandaşların 15 milletvekili ile TBMM'de temsil edilmesi yer alıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa Yeneroğlu, bir seçmen kitlesinin en uygun temsili yine o kitlenin içinden çıkan kişilerle sağlanabileceğine dikkat çekerek, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, yurt dışının seçim bölgesi olmaması nedeniyle kendilerini TBMM'de doğrudan temsil edecek milletvekillerine sahip değiller. Yasa teklifinin kabul edilmesi durumunda tesis edilecek yurt dışı seçim çevresiyle birlikte yurt dışındaki vatandaşlarımızın doğrudan temsilinin önündeki yasal ve yapısal eksikliğin giderilmesi sağlanacaktır" dedi. 

GURBETÇİYİ TEMSİL EDECEK
Sunulan kanun teklifi yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın siyasal katılımlarının artırılması için ihtiyaç duyulan düzenlemeleri içermektedir. Teklife göre yurt dışı oyları ayrı bir seçim bölgesi gibi düzenlenecek ve 15 milletvekili kontenjan olacak. Bir nevi şehirlerdeki oylara benzeyen sistem teklif kabul edilirse, yurtdışındaki oylara da uygulanacak. Yurtdışında 2,8 milyon seçmen olduğu biliniyor. Teklifle mecliste yine 550 milletvekili olacak. 

Yazar:
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu gurbetçi oyları yurtdışı seçmen milletvekili temsil
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı