Terör örgütü DAEŞ'e operasyon şoku

Beyaz Saray, terör örgütü DAEŞ'in ikinci adamı Ahmet el Hayali'nin öldürüldüğünü açıkladı. BBC, bu haberi 'Terör örgütü' ibaresini kullanmadan yayınladı.

Terör örgütü DAEŞ'e operasyon şoku

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada terör örgütü DAEŞ'in iki numaralı adamı olarak bilinen Ahmet el Hayali'nin Irak'ta düzenlenen hava saldırısında öldüğünü duyurdu. 

Musul'da düzenlenen pek çok saldırısında rol alan Hayali'nin ölümü örgütte büyük şok yarattı. Örgütün 2006'da Ebu Musab Zerkavî, 2010'da Ebu Ayyub el-Masrî ve Ebu Abdullah el-Rashid Bağdâdî gibi önemli isimleri öldürülmüştü. Bu ölümle örgütün operasyon faaliyetlerinin önemli ölçüde etkileneceği tahmin ediliyor. 

Öte yandan, ABD, Avustrulya, Kanada ve Türkiye gibi ülkelerde terör örgütü olarak kabul edilen DAEŞ'in BBC'nin haber sitesinde terör örgütü ibaresi kullanılmadan yayınlanması dikkati çekti. BBC haberi, "ABD, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin yardımcısı Fadıl Ahmed el Hayali'nin Amerikan uçaklarının Irak'ta düzenlediği hava saldırısında öldüğünü açıkladı" diye yayımladı.

Yazar:
daeş Ahmet el Hayali bbc
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.