Betboo yeni giriş

MHP'ye TBMM'de şok etkisi. Milletvekilleri HDP sırasına oturdu

TBMM, 26. Dönem Milletvekillerinin yemin etmesi için açıldı. Son seçimde koltukları HDP'ye kaptıran MHP'nin bazı milletvekilleri yanlışlıkla eski yerlerine oturdu. AK Parti Milletvekilli Bennur Karaburun ise, yeminine besmele çekerek başladı. TBMM'de ilginç anlar.

MHP'ye TBMM'de şok etkisi. Milletvekilleri HDP sırasına oturdu

26. Dönem Milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda ilginç anlar oluşturdu. Siyasi parti gruplarının oturma düzeni yeniden belirlendi. Buna göre, AK Parti 7 Haziran’da kaybettiği orta sırayı geri aldı, MHP ise, Genel Kurulun en sağına geçti. AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun yemine besmeleyle başladı. 

İLK YEMİN KADIN VEKİLDEN
TBMM’nin 26. Dönemi Geçici Başkan Deniz Baykal yönetiminde başladı. Genel Kurul’da ilk yemini AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun etti. Kürsüye rahat çıkabilmesi için kurulan rampaya tekerlekli sandalyesi ile görevlilerin yardımı ile çıkan Bennur Karaburun, “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek başladığı milletvekili yemini tamamladıktan sonra rampadan inerek yerine geçti. Karaburun’dan sonra özürlü olan AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Özdemir milletvekili yemini etti. 

MHP KOLTUĞU HDP'YE KAPTIRDI
1 Kasım’da sandıktan çıkan sonuçların ardından Meclis’te AK Parti’nin 317, CHP’nin 134, HDP’nin 59, MHP’nin 40 milletvekili bulunuyor. Bu nedenle sol başta yine AK Parti oturuyor. AK Parti, 7 Haziran’da kaybettiği orta sırayı geri alırken onun yanında CHP milletvekilleri yer alıyor. Seçim sonuçlarına göre MHP ve HDP’li milletvekilleri yer değiştirdi. HDP Meclis’te üçüncü parti olduğu için, milletvekilleri daha önce MHP’ye ait koltuklarda oturdu. En sağda MHP grubu yer aldı. Bazı milletvekilleri eski düzene alışık oldukları için yanlışlıkla HDP sıralarına oturdu. 

 

Yazar: Haberci
tbmm yemin tbmm genel kurulu tbmm oturma sırası mhp ile hdp sıraları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş