Betboo yeni giriş

İstanbulkart ile alışverişi cebinizde taşıyın

İstanbul'da toplu taşımada kullanılan İstanbulkart, market, restoran kafe gibi ihtiyaçlarınız için bir nevi kredi kartı görevi yapacak. İSPARK ödemelerinizi de İstanbulkart ile yapabileceksiniz. Alışveriş artık cebinizde. İstanbulkart ile ilgili genel bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz. İspark doldurma alanları.

İstanbulkart ile alışverişi cebinizde taşıyın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Eletronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'nin (BELBİM) tasarladığı ve pek çok vatandaşın kullandığı İstanbulkart ile ilgili önemli bir kararı onayladı. Görüşülen madde ile İstanbulkart, bir nevi kredi kartı görevi yapacak ve içerisinde para yükledikçe toplu taşıma işlemleri dışında pek çok işlemi yapabileceksiniz.

İBB Meclisi toplantısında, İstanbulkart'ın alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesini içeren rapor görüşüldü. İBB Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet'in yönettiği toplantıda, belediye şirketlerinden BELBİM'in tasarladığı ve toplu ulaşımda yoğun olarak kullanılan İstanbulkart'ın, alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesi ve bu konuda BELBİM'e 15 yıl yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

BELBİM, bu proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne her yıl 1,5 milyon lira KDV payını ödeyecek ve ücret her yıl yeniden değerlendirilecek. Proje BELBİM'in yürüttüğü projeyle İstanbulkart, 2016 yılında mikro ödemelerde ve şehircilik uygulamalarında kullanılabilecek bir elektronik para kartı haline dönüştürülecek. Böylece, İstanbullular kredi kartı veya banka kartına gerek duymadan güvenli bir şekilde İstanbulkart ile alışveriş yapabilecek.

İSPARK ÖDEMESİ YAPILABİLECEK
İstanbulkart'ın ulaşım dışında da her alanda kullanılabilecek bir alışveriş kartına dönüştürmeyi hedefleyen projeyle, market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde İstanbulkart ile alışveriş yapılabilecek. İSPARK ödemelerinin de gerçekleştirilebileceği kartla yapılan harcamalar cep telefonu veya internet üzerinden online takip edilebilecek.

POS CİHAZLARINDA KULLANILACAK
BELBİM, BDDK'ya elektronik para kuruluşu başvurusunu haziran ayında yaptı. Yeni nesil pos cihazlarında İstanbulkart'ın geçmesi için altyapı çalışmaları da sürdürülüyor. İBB, bu projeyle, İstanbullulara daha güvenli alışveriş imkanı sunan bir ödeme sistemi oluşturmayı amaçlıyor. 

Toplu ulaşım araçlarında klasik kağıt bilet veya jeton yerine kullanılan yeni nesil biletlerden olan İstanbulkart, halen temaslı ve temassız olarak iki farklı çeşidi bulunmasının yanı sıra, sınırlı kullanımlı ve doldurulabilir olarak da kullanımı yapılıyor. Biletmatik ile de elektronik bilet satınalma ve dolumunda kullanıcı dostu olup kolay bir arayüz sağlanıyor. Engellilerin kullanımına uygun ergonomide dizayn edilen Biletmatik, kolay kullanımı, sesli yönlendirmesi ve çoklu dil seçeneği ile destekleniyor. 

İstanbulkart ile ilgili Genel Bilgiler

Temassız Yüklenebilir Kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elektronik bilet uygulamalarında kullanılan temassız akıllı karttır. Şehircilik alanında kullanılması için de çalışmalar sürdürülmektedir.

Projenin ilk adımında, İstanbul’da toplu ulaşım elektronik ücret toplama sistemine AKBiL'e ilave olarak kartlı yapı da eklenmiştir. Elektronik Ücret Toplama Sistemi, bir elektronik medya (istanbulkart, AKBİL) ile kullanıcıya önödeme ile seyahat hakkı veren ve bu hakları işleten; güvenli, hızlı ve doğru işlem yapan bilgi yönetim sistemidir.

Kullanılan akıllı kart uluslararası standartlara (ISO 7816 ve ISO 14443) uyumludur. Sonraki aşamada bu kartla vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin halihazırdaki elektronik bilet, otopark, sosyal doku ve kültür hizmetleri yanı sıra taksi-dolmuş ücreti ödeme, sinema-tiyatro girişleri, personel devam kontrol sistemleri, sosyal amaçlı belediyecilik hizmetleri (gıda, yakacak ve hizmet dağıtımı) v.b. uygulamalardan da daha nitelikli olarak faydalanabilecektir.

Kartlı sistemin avantajları:

·       Kartın temassız çalışma özelliği kullanım kolaylığı sağlar.

·       Yolcu kartını cüzdanda taşıyabilir ve kullanabilir.

·       Kopyalama ve sahtekârlığa karşı yüksek güvenlik içerir.

·       Yüksek bellek kapasitesi çoklu uygulama ve genişletilebilir yapı sağlar.

Akıllı kartlar yaşamı kolaylaştırmaları ve yeterli güvenlik düzeyine erişmeleri sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kart üzerinden işletilecek, dağıtık her tür uygulamada tercih edilmektedir.

Elektronik Bilet Ücret Senaryoları

e-bilet'in içeriğine göre farklı ücretlendirme senaryoları gerçekleştirilir.

·       Kontörlü Geçiş : istanbulkart’tan ilgili tarife tutarınca yapılan tahsilât.

·       Aktarmalı Geçiş: e-bilet'in kontörlü geçişten sonra kazandığı aktarma hakkinin geçerli olduğu ve isteğe bağlı indirimli tahsilât.

·       Abonman Geçiş: Aylık, haftalık veya günlük kullanım amaçlı yapılan yüklemenin işletildiği ücretlendirme.

·       İndirimli Kontörlü Geçiş: Öğrenci ve öğretmene, biletlerinden ilgili tarife tutarınca yapılan tahsilât.

·       İndirimli Aktarmalı Geçiş: Öğrenci ve öğretmene, biletlerinin kontörlü geçişten sonra kazandığı aktarma hakkinin geçerli olduğu ve isteğe bağlı indirimli ücretlendirme yapılan durum.

·       İndirimli Abonman Geçiş: Öğrenciye öğretmene, biletleri için aylık kullanım amaçlı yapılan yüklemenin işletildiği ücretlendirme.

·       Ücretsiz Geçiş: İşletmelerin kendi personeli için hazırladığı ve araçlara ücretsiz binme hakkı veren e-bilet'lerle yapılan geçişler.

Ücretlendirme için yeterli bakiye olmaması durumunda "Kontör Yetersiz" mesajı ekranda görüntülenir. 

Sahte veya zanlı kaçak e-biletlere şoför tarafından el konulur.


Temassız Yüklenebilir Kart nedir?
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği, antenli temassız kart teknolojisine dayanan bir elektronik bilettir.

• Kullanılan antenli temassız kart teknolojisi Mifare DesFire 4K (2004’te kullanılmaya başlanmıştır) bilet olarak Türkiye’de İLK ve TEK, dünyada 7. uygulamadır.

• Mifare ve eşdeğeri temaslı/temassız akıllı kart teknolojileri 1996’dan beri bilet olarak kullanılmaktadır. DesFire teknolojisi ise birbirinden bağımsız çoklu uygulama desteği ve sağladığı yüksek güvenlik özellikleri açısından diğer kartlardan üstündür.

• “Temassız Yüklenebilir Kart” a geçiş sebeplerinden biri de bu kartın “şehirkart” konseptinde kullanılacak olmasıdır. 
  
• “Temassız Yüklenebilir Kart” Belbim A.Ş’de geliştirilmiş İstanbul’a özel ve eşdeğerlerinden farklı, Büyükşehir Belediyesi’nin değişik uygulamalarında kullanılabilecek özellikte, çoklu uygulama (elektronik bilet + personel kimlik + otopark + …) desteği olan bir karttır.

• İstanbul’daki toplu taşıma yapan şirket sayısı (12 adet) ve işletmelere özel ücretlendirme seçenekleri (abonman, farklı tarifeler, aktarma özelliği, öğrenci indirimi, özürlü geçiş, saat bazlı indirim, mesafe bazlı ücretlendirme) göz önüne alındığında “Temassız Yüklenebilir Kart”   Türkiye’de İLK ve TEK ve dünyada da ilk sıralarda yer almıştır.

• Diğer şehirlerde uygulanan kart sistemlerinden teknolojik olarak farklıdır.

• AKBİL’in tüm yeteneklerine “Temassız Yüklenebilir Kart” da sahiptir.

• Kullanım yeri açısından AKBİL ile özdeştir. “Temassız Yüklenebilir Kart” ve beşiBiryerde “yaklaştır/geç” şeklinde kullanılacaktır.
  
• Yeni Bilet Makineleri montajı ÖHO’larda da tamamlanınca bu araçlarda da kullanılabilecektir.
  
• İskele ve istasyonlardaki turnikelere yeni bilet makinelerinin montajından sonra AKBİL’de olduğu gibi “tek biletle her yere” yolculuk yapılabilecektir.

• Öğrenci/aylık mavi AKBİL “Temassız Yüklenebilir Kart”da da olacaktır.

• Kartın üzerinde AKBİL’de olduğu gibi benzersiz bir bilet seri numarası vardır. 
  
• Bu bilet seri numaraları AKBİL’de olduğu gibi sadece Müşteri Hizmetleri için kullanılmaktadır.
  
• Yeni bilet makineleri AKBİL, beşiBiryerde ve “Temassız Yüklenebilir Kart” okuyabilmektedir. Dolayısıyla AKBİL’ler (bugün kullandığımız gibi) kullanılmaya devam edecektir.

• Yolcu AKBİL’de yaptığı gibi peşin ödeme ile kontör yükleterek kullanır. “Önce kullan sonra öde” veya kredi opsiyonları yoktur.

• Yeni bilet makinelerinin “Temassız Yüklenebilir Kart” ı okuyabilmesi için biletin okuyucuya 0-8 cm mesafede bulunması yeterlidir.

• “Temassız Yüklenebilir Kart”, cüzdan/çantadan çıkarmadan, yeni bilet makinesi okuyucusuna yaklaştırılarak da kullanılabilir. 
  
• Aynı bileti birden fazla yolcunun kullanabilmesi için iki yaklaştırma arasında 3-4 sn beklemek ve bileti okuyucuya tekrar yaklaştırmak gerekir.

• Biletinizi okuyucuya sürekli yaklaşık tuttuğunuzda bilet değeri ardı ardına düşmez. 
  
• “Temassız Yüklenebilir Kart” şimdilik TAM bilet olarak sadece İETT otobüslerinde, AKBİL’de olduğu gibi 2 saat içerisinde 5 aktarma hakkı ile kullanılabilir.

• Bozulan AKBİL yerine isteyene AKBİL, isteyene “Temassız Yüklenebilir Kart” verilecektir. 
  
• Müşteri Hizmetlerimiz, “Temassız Yüklenebilir Kart” için AKBİL’de olduğu gibi devam edecektir.  Satış, geçiş ve başvuru işlemleri AKBİL ile aynıdır.

• Yeni geçiş makinelerinde “Temassız Yüklenebilir Kart” ve beşiBiryerde dışındaki temassız kartların kullanılması halinde ekranda “Geçersiz kart” hata mesajı çıkar.

• “Temassız Yüklenebilir Kart” TPE tarafından onaylanmış tescilli bir markadır. 

Temassız Yüklenebilir Kart NE DEĞİLDİR?

• Bazı haberlerde çıktığının aksine AKBİL “tarih” olmayacaktır.

• AKBİL’in kullanım ömrü en az 8 yıldır. AKBİL’ler hurdaya çıkartılmayacaktır. Talep olduğu müddetçe AKBİL “Temassız Yüklenebilir Kart” ile eşzamanlı olarak kullanılacaktır.

• “Temassız Yüklenebilir Kart” herhangi bir bankanın kredi kartı değildir.

• Herhangi bir banka ile anlaşmalı ortak işletilen bir bilet değildir.

• İstanbulkart’da da AKBİL’de de kişisel izleme söz konusu değildir.

AKBİL’ler geri alınmayacaktır, çalışan sağlam bir AKBİL değiş tokuş yapılmayacaktır. Ancak isteyen AKBİL sahipleri, depozitosunu ödeyerek “Temassız Yüklenebilir Kart” da alabilirler.

Yazar: Haberci
istanbulkart istanbulkart nedir istanbulkart nasıl doldurulur istanbulkart ile alışveriş ispark ödemeleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş