Betboo yeni giriş

Lodos eserken sobalı evde yapılması gerekenler

İstanbul'da hafta sonu beklenen şiddetli lodos öncesi doğalgaz firması İGDAŞ, uyarıda bulundu. Lodoslu havada neler yapılması gerekiyor? Kışın sobalı evde yapılması gerekenler? Lodos nedir?

Lodos eserken sobalı evde yapılması gerekenler

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre İstanbul genelinde kuvvetli lodos etkili olacak. İstanbul'un doğalgaz dağıtımını yapan İGDAŞ, lodosun etkili olması nedeniyle bazı uyarılarda bulundu. 

İGDAŞ'tan yapılan açıklamada lodoslu havada yapılması gerekenler ve sobalı evde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekildi. Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek baca gazı yani karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Ayrıca doğalgaz kullanıcılarının kombi, soba, şofben gibi yakıcı cihazların bulunduğu mekânda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekândaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekler, sağlıklı ve konforlu günler dileriz" ifadelerine yer verildi. 


 
LODOS NEDİR?
Lodos, güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler. Sıcaklıkların yükselmesine neden olur. Lodos, yoğun olarak Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de eser. Lodosun, beraberinde taşıdığı mineraller ve toz sebebiyle insanlar üzerinde baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılır.

Yazar: Haberci
lodoslu hava igdaş uyarı lodos nedir lodoslu havada dikkat edilecek konular
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş