Betboo yeni giriş

Teneke evlerde yaşayan Namibyalılar kendi evlerini yapacak

Afrika'nın Namibya şehrinde teneke evlerde yaşayan 20 bin kişiye, Türkiye'den TİKA yardım eli uzattı. Namibyalılara biriket makinesi, mikser ve kalıp makinesi veren TİKA, kendi evlerine yapmaları için gereken malzemeyi de sağlamış oldu.

Teneke evlerde yaşayan Namibyalılar kendi evlerini yapacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Namibya’nın Erunga bölgesinde teneke evlerde zor şartlar altında yaşayan ve kış mevsiminde donma tehlikesi geçiren 5 bin evsiz ailenin ev yapabilmesi için gerekli olan biriket makinesi desteğinde bulundu.

Namibya’nın Erunga bölgesinde çocuklarla birlikte 20 bin üzerinde kişi teneke evlerde yaşıyor. Bölgede evler biriket taşından yapılıyor fakat bölgede yaşayan insanlar biriket taşı yapabilmek için gerekli olan biriket makinesinden yoksun. TİKA bölgede bulunan fakir ailelerin ev sahibi olabilmesi için Erunga Valiliği’nin başlatmış olduğu Ev Edindirme Projesi’ne iki adet manuel biriket makinesi, 2 adet mikser ve iki adet kalıp makinesi sağlayarak destekte bulundu. Bölge valiliği ise söz konusu proje kapsamında evsiz ailelerin evlerini yapabilmeleri için toprak ve kum yardımında bulunacak. Böylece teneke evlerde hayatta kalmaya çalışan aileler bir yıl içinde ev sahibi olabilme imkanına kavuşacak.

VALİ TİKA'NIN HIZINA ŞAŞIRDI
Teslim töreninde konuşan Bölge Valisi Hon. C. Mutjavikua TİKA’nın desteğinden dolayı Türk halkına teşekkürlerini ileterek, "Bu yardımı asla unutmayacağız. Ev Edindirme Projesi için TİKA’ya başvurduk ve talebimiz hızlı bir şekilde yerine getirildi, şaşırdık" dedi. Vali Mutjavikua, iki ülke arasındaki işbirliği ve ticareti artırmak için en kısa zamanda Ankara’ya ziyarette bulunacağını söyledi.

20 BİN KİŞİ YAŞIYOR
TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir ise Erongo bölgesinde 20 binin üzerinde kişinin yaşadığını belirterek, "TİKA, sorunu çözmek için valilikle birlikte 3 ayaklı bir proje gerçekleştirdi. Ev Edindirme Projesi kapsamında TİKA, 2 adet manuel biriket makinesi, 2 adet mikser ve iki adet kalıp makinesi alarak valiliğe teslim ettiği. Valilik ise teneke evlerde yaşayan ailelerin evlerini inşa edebilmeleri için gerekli olan toprak ve kumu temin edecek" dedi. 

Yazar: Haberci
tika Namibya Namibya teneke ev
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş