Betboo yeni giriş

Davutoğlu 1 Kasım sonrası yeni hükümetin listesini hazırladı, işte o açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından yeni hükümette görev alacak isimleri belirledi. Erdoğan ile sabah görüşecek olan Davutoğlu, belirlediği isimleri de dosya olarak sunacak. İşte yeni A takımı. Kabinede değişiklik. Hükümette görev alanların isimleri.

Davutoğlu 1 Kasım sonrası yeni hükümetin listesini hazırladı, işte o açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın saat 11.00'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edecek. Görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeni kabine listesini sunması bekleniyor. 

Kabine'nin mevcut isimleri ve özgeçmişi

BAŞBAKAN PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU 1959 yılında Konya/Taşkent’te doğdu. 2002 yılından itibaren Büyükelçi ve Başbakan Başmüşavirliği görevini yürütmüş Dışişleri Bakanlığı yapmış, Ağustos 2014'de 62. Hükümetin Başbakanı olmuştur. Halen bu görevini yürütmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN Yalçın Akdoğan, 22 Eylül 1969'da Üsküdar'da doğdu. Milliyet gazetesinde staj yaparak gazeteciliğe başladı. İç Anadolu gazetesini çıkardı. Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Devlet Bakanı Basın Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulundu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulunda ders verdi. 8 adet kitabının yanında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır. İngilizce bilen Akdoğan, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI PROF.DR. NUMAN KURTULMUŞ Numan Kurtulmuş 23 Mart 1959 Ünye/Ordu'da doğdu. 1990-1993 yıllarında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör ünvanını aldı. İngilizce bilen Kurtulmuş, Evli ve 3 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama Uzmanlığına atandı. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954'te İstanbul'da doğdu. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Tuğrul Türkeş, medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konularında faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yöneticilik ve ortaklık yaparken, Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. Türkeş, 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. Aynı dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yapan Türkeş, 24. Dönemde de aynı göreve yeniden seçildi. İngilizce bilen Türkeş, 3 çocuk babası.

ADALET BAKANI KENAN İPEK 5 Ekim 1959 tarihinde Rize'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Rize Pazarköy İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan İpek, bu okuldan 1982 yılında mezun oldu. 1983 yılında İstanbul Adlî Yargı Hâkim Adayı olarak mesleğe başlayan Kenan İpek, sırasıyla Antalya, Mardin/Savur, Bolu/Seben, Antalya/Elmalı Cumhuriyet Savcılığı; Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Dairesi Başkanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevlerinde bulundu. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI PROF.DR. AYŞEN GÜRCAN Burdur doğumlu olan Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Gürcan, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Baş döneminde Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Aile ve nüfus politikaları konusunda çeşitli araştırmaları bulunan Gürcan, üç çocuk annesi. 

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI PROF.DR. BERİL DEDEOĞLU Profesör Dr. Beril Dedeoğlu Uluslararası İlişkiler profesörüdür. Pek çok kitabın da ortak yazarlığını yapmış olan Profesör Dedeoğlu’nun, uluslararası ilişkiler alanında makaleleri de bulunmaktadır. Ayrıca, Profesör Dedeoğlu çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. 23 Eylül 2015 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı olarak atanan Profesör Dedeoğlu evli ve iki çocuk annesidir. 

BİLİM SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK Fikri Işık, 13 Eylül 1965'te Gümüşhane Babacan köyünde doğdu. AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve AR-GE’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 22 Haziran 2003 tarihinde AK Parti Kocaeli İl Başkanı oldu ve bu görevi 4 yıl sürdürdü. 23. ve 24. Dönemlerde AK Parti'den Kocaeli Milletvekili olarak seçildi. 2007-2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babasıdır. 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI AHMET ERDEM 1956 yılında Tokat'ta doğan Ahmet Erdem, ilk, orta ve lise eğitimini Tokat'ta gördü. Lisans ve yüksek lisans öğrenimlerini Ankara'da tamamlayan Erdem, sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreterliği, Müsteşar Yardımcılığı, Bakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Müşavirliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulundu. Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında uzun süre çalışan Erdem, orta düzeyde İngilizce ve Arapça biliyor. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE İdris Güllüce, 11 Şubat 1950'de Erzurum Hasankale'de doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Sıddıka'dır. İnşaat Yüksek Mühendisi; Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesinde Yönetim Organizasyon alanında tamamladı. Libya'da mühendis ve yönetici olarak çalıştı. Özel sektörde bir sanayi kuruluşunun hissedarı oldu ve Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Kartal Belediye Meclis Üyesi, 3 Dönem Tuzla Belediye Başkanı, Üsküdar Belediye Meclis Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili olarak görev yaptı. Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri adlı bir kitabı yayınlandı. 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı oldu. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Güllüce, evli ve 5 çocuk babasıdır. 

DIŞİŞLERİ BAKANI FERİDUN HADİ SİNİRLİOĞLU Feridun Hadi Sinirlioğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Sinirlioğlu, 21 Ağustos 2009'dan itibaren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı görevini sürdürüyordu. Kendisi gibi diplomat olan Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu ile evli olan Sinirlioğlu, 2 çocuk babası.

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961'de Denizli Tavas İlçesi Pınarlar beldesinde doğdu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü. 2004-2011 tarihleri arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır. 

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI  ALİ RIZA ALABOYUN 22, 23 ve 24. Dönemde AK Parti'den Aksaray milletvekilli seçilen Ali Rıza Alaboyun, 8 Mart 1957'de Aksaray'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun olan Alaboyun, Amerika'da The Pennsylvania State University'de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Almanca bilen Alaboyun, evli ve 3 çocuk babası.

GENÇLİK ve SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976'da Almanya Siegen'de doğdu. Başbakan Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde Samsun'dan Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu üyeliği, AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcılığı ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yaptı. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir. Binicilik, Tenis ve Kayak spor dalları ile ilgilenen Kılıç, evli ve 2 çocuk, babasıdır. 

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI KUTBETTİN ARZU Kutbettin Arzu, Nisan 1955'te Diyarbakır’ın Bahteri köyünde doğdu. Yüksek Mimar olan Arzu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğünde Baş Mimar olarak görev yapan Arzu, mühendislik ve mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına geçti. Arzu, Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesinde fahri öğretim üyeliği de yaptı. Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürüten Arzu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Arzu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda Bakan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu. Arzu, evli ve 4 çocuk babası. 

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI CENAP AŞÇI Cenap Aşcı, 1967 yılında Aksaray'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1988 yılında mezun olan Aşcı, yüksek lisans eğitimini Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalında 2002-2004 yılları arasında tamamladı. 1989 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcılığı, 1993 yılında Gümrük Müfettişliği, 2000 yılında da Gümrük Başmüfettişliği yapan Aşcı, Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. İngilizce bilen Cenap Aşcı evli ve 3 çocuk babası.

İÇİŞLERİ BAKANI SELAMİ ALTINOK Selami Altınok, 1966 yılında Erzurum İli Narman İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum'da tamamladıktan sonra, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi. 1988 yılında üniversiteyi bitirdi. 1989 yılında Erzincan'da Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bir yıl süreyle İngiltere'de bulundu. Sırasıyla; Kayseri Akkışla İlçesinde Kaymakam Vekilliği, Tokat Almus, Bitlis Güroymak, Van Erciş, Samsun Terme ve Antalya Serik ilçelerinde Kaymakamlık yaptıktan sonra Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine atandı. Van 100. Yıl Üniversitesinde Yakın Çağ Tarihi üzerine Yüksek Lisansını tamamladı.3 Ağustos 2012 tarihinden Aralık 2013 tarihine kadar Aksaray Valisi olarak görev yaptı. Altınok, 2014 /5916 sayılı kararname ile Merkez Valisi olarak atanmış olup vekaleten İstanbul İl Emniyet Müdürü görevini sürdürüyordu. 3 çocuk babası olan Altınok, İngilizce bilmektedir. 

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp, hazırladığı listeyi sunacak.

 

KALKINMA BAKANI M.CÜNEYD DÜZYOL 1964 yılında İzmir'de doğdu. 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, inşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre özel sektörde tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra aynı yıl içinde DPT'de göreve başladı. 1989 yılında Uzman Yardımcısı oldu. 1992 yılında İngiltere'de University of East Anglia'da Kalkınma Ekonomisi üzerine diploma çalışmasını tamamladıktan sonra 1993 yılında Planlama Uzmanlığına atandı. 1995-1996 döneminde A.B.D.'de University of Illinois at Urbana-Champaign'de ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı. 1996 yılı başından itibaren İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, Proje, Yatırımları Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanlığında uzman eğitmen olarak görevine devam etti. 1999 yılında aynı daireye başkan olarak atandı ve bu görevini 2002 yılı sonuna kadar sürdürdü. 2003-2009 yılları arasında iktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yaptı. 2009 yılı Eylül ayında Müsteşar Yardımcılığına atandı. 2014 yılı Ekim ayında Müsteşar Vekilliği görevini yürüttü. 2 Aralık 2014 tarihinde Müsteşarlık görevine atandı. 22 Eylül 2015 tarihinde Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

KÜLTÜR ve TURIZM BAKANI YALÇIN TOPÇU 1957 yılında Ardahan'da doğan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Büyük Birlik Partisi kurucuları arasında yer aldı. 60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevine getirildi. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI PROF.DR. NABİ AVCI 1953'te Bilecik'te doğdu. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 24. Dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 25 Ocak 2013’te 61. Hükümette Milli Eğitim Bakanlığı görevine atandı. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Avcı, evli ve 5 çocuk babasıdır. 

MİLLİ SAVUNMA BAKANI M. VECDİ GÖNÜL 29 Kasım 1939'da Erzincan'da doğdu. M. Vecdi GÖNÜL, 19 Kasım 2002 tarihinden itibaren 58 nci, 59 ncu ve 60 ıncı Hükümetlerde (8 yıl 8 ay süreyle) Millî Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 24. Dönem TBMM’de NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevini yürüttü. 03 Temmuz 2015 tarihinde TBMM dışından Millî Savunma Bakanı olarak atandı.  M.Vecdi GÖNÜL, Kız Meslek Lisesi Öğretmenliğinden emekli Bayan Sevim GÖNÜL ile evlidir, üç çocuğu vardır. Yabancı dili İngilizcedir. 

ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANI PROF.DR. VEYSEL EROĞLU Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948'de Afyonkarahisar Şuhut'ta doğdu. Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45'i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde kitap, ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlandı. 23. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili. 60. Hükümet'te Çevre ve Orman Bakanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır. 

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU 9 Ocak 1955'te Batı Trakya Gümülcine'de doğdu. Müezzinoğlu, 61. Hükümette Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneğinin Kurucu Üyesi, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin Üyesidir. Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Bakanımız, evli ve 2 çocuk babasıdır. 

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI FERİDUN BİLGİN 1964 yılında Sivas'ta doğdu. Feridun BİLGİN, 15 Ekim 2003 tarihinde Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdür Vekili görevine, 2 Kasım 2007'de ise aynı göreve asaleten atandı. İyi derecede İngilizce bilen Feridun Bilgin evli ve iki çocuk babasıdır. 

Yazar: Haberci
Davutoğlu hükümet açıklaması davutoğlu erdoğan görüşmesi hükümette görev alanlar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş