Yolun açık olsun Türkiye

Gemileri karatan yürüterek büyük destan yazan Sultan Fatih'in Marmara Denizi'nin altından araba yürüten torunları olur.

Yolun açık olsun Türkiye
Haberin galerisi için tıklayın!

İstanbul'un fethi için tüm zorluklarla dev gemileri, karadan yürüten ve büyük zafer kazanarak adını tarihe yazdıran Fatih Sultan Mehmet, bugünleri görse torunlarıyla gurur duyardı. Fatih'in torunları 1 milyar 245 milyon dolar yatırımla denizin altından kıtaları birleştiriyor. 

İstanbul kıtalarını denizin altından tüp geçişle birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli'nin tünel açma çalışmaları tamamlandı. Proje için özel olarak üretilen ve İstanbul Boğazı'nın altından 3 bin 500 metreyi kazarak ilerleyen makineyle, deniz tabanı birleştirildi. Tünelcilik teknolojisinde çağ açan Avrasya Geçişi ile Türkiye, dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birine sahip olacak. 

KAZI ÇALIŞMALARI SONA ERDİ

Kazı çalışmaları, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan, Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ATAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Seok Jae Seo ve proje çalışanlarının katılımıyla düzenlenen törenle Avrupa yakasında sonlandırıldı.

ÖZEL DEV MAKİNE ÜRETİLDİ

Nisan 2014'te temeli atılan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi'nde proje için özel olarak geliştirilen Tünel Açma Makinesi, deniz tabanının altında günde 8-10 metre ilerleyerek, 3 bin 344 metrelik kazı çalışmasını bitirdi. İstanbul Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Geçişi ile, trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inmesi bekleniyor. 

KAMUDAN PARA HARCANMIYOR

Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmuyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan Avrasya Geçişi tüneli, işletme süresinin ardından devlete devredilecek. Geçişin ABD, Fransa ve Malezya gibi ülkelerde benzer örnekleri var. Fakat Türkiye'de yapılan bu eser başarılı bir mühendislik eseri olarak tarihteki yerini aldı. 

 

Yazar: Haberci
marmara tüp geçit avrasya tüneli fatihin torunları denizden araba geçiriyor Başbakan Ahmet Davutoğlu Kadir Topbaş İstanbul kıtaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı