Betboo yeni giriş

Myanmar'da müslümanlara kalıcı ev

TİKA, 3 yıldır çadırda yaşayan Arakan ve Myanmar'daki müslümanlara kalıcı ev yapmak için kolları sıvadı. Zulmü unutan bizler, TİKA aracılığıyla oradaki müslümanların yıllardır kanayan yarası olan ev sorunu böyle çözülmüş oluyor.

Myanmar'da müslümanlara kalıcı ev

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliğinde Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçeye kalıcı konutlar yapılıyor. 

2012 yılı Eylül ve Ekim aylarında Arakan'da Müslümanlara karşı başlatılan şiddet olaylarında birçok Müslüman zarar görmüştü. Bu çerçevede yerlerinden edilen yüzbinlerce Müslüman kamplarda hayatta kalma mücadelesi vermeye devam ediyor. Arakan Hükümeti'nin başlatmış olduğu Arakan Hareket Planı kapsamında, şiddetten etkilenen birçok Müslüman ailenin eski köy yaşam alanlarına dönmeleri kararlaştırılmıştı. 

25 BİN KİŞİ KÖYÜNE GİTMEK İSTİYOR AMA
Bu çerçevede Arakan Hükümeti, Arakan’da etkin ve güvenilir projeler yürüten TİKA’ya 3750 aileden oluşan yaklaşık 25 bin kişinin kamplardan eski köylerine dönmelerine yönelik proje talebinde bulundu. TİKA, AFAD, T.C. Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti yakın işbirliğinde, gerçekleştirilecek projeyle Arakan'da Müslüman halkın bir kısmının eski yerleşik düzenlerine geçmeleri, eski geçim kaynaklarına ulaşmaları, tarlalarını işlemeleri ve işyerlerini açmaları ile uzun dönemli kamp esaretinden kurtulmaları sağlanmış olacak.

Altı temel aşamadan oluşan projenin Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçede uygulanması ve aşama aşama ilerlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında Kyauk Taw İlçesinde 6 köy ve 842 adet hane, Myauk Oo İlçesinde 2 köy 285 adet hane, Min Byaer İlçesinde 5 köy 447 adet hane, Kyauk Phyu İlçesinde 1 köy 100 hane, Myay Bone İlçesinde, 2 köy 232 adet hane, Yan Byar İlçesinde 2 köy 62 hane, Pauk taw İlçesinde ise 8 köy ve 1782 adet haneye kalıcı konutların yapılması kararlaştırıldı. TİKA desteği ile temin edilen yapım malzemeleri hak sahiplerine teslim edilmesiyle birlikte daha sağlam, dayanıklı ve büyük evler ortaya çıkıyor. Müslüman Arakanlılar tarafından inşaa edilen evlerin birçoğu bölge şartlarına uygun olan bambu ve bambu türü ürünlerden oluşuyor.

Söz konusu konut yapım projesi, Myanmar'da faaliyet gösteren tüm yabancı diplomatik misyon, Birleşmiş Milletler temsilcileri ve diğer yerel ve uluslarası kurum ve kuruluşlarca da yakından izleniliyor. 

Yazar: Haberci
tika arakan tika myanmar müslümanlara ev
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş