Başbakan Davutoğlu tek tek açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti içi gelişmeler ve seçim süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu tek tek açıkladı

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ve aynı binada bulunan Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu'nu ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, çıkışta gazetecilerin sorularına tek tek yanıt verdi. Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Şu ana kadar 7 Haziran'dan beri, milletimiz de şahittir, tek bir santim hukuktan, anayasadan, yasal çerçeveden sapmadık, bundan sonra da sapmayız. Ümit ederim herkes, bu ulvi ve milli görev için elini taşın altına koyar. Birlikte, suhuletle temsil kabiliyeti yüksek bir meclis oluşturmak için seçimlere gideriz" 

HASSAS DENGE OLUŞTU
"Türkiye demokrasi tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldı. 7 Haziran seçimleri çarpıcı bir tablo ortaya koydu ve AK Parti olarak az bir farkla tek parti iktidarını kaçırdık. Parlamentoya da, 2002'den bu yana ilk defa dört parti girmiş oldu. Çok hassas bir siyasi denge oluştu. Geçmişte de koalisyon hükümetleri oldu ama orada daha parçalanmış bir tablo vardı, 90'lı yıllarda. Koalisyonun kendi içinde başka bir mantığı, dokusu vardı. Uzun zamandır Türkiye'de koalisyon tecrübesinin olmamış olmasından da kaynaklanan belli bir intibak dönemi oldu" 

ANAYASA DIŞINA ÇIKILMADI
"Herşeyin siyasi meşruiyet çizgisinde olması önemli. Anayasa, yasalar ne diyorsa, bugünkü siyasi sistemimiz neyi öngörüyorsa onun yapılması önemli. Küçük siyasi hesaplar, menfaatler için anayasal çerçevelerden kopulduğu, ayrıldığı zaman hep beraber zarar görürüz. Şimdi bunu gururla ifade etmek isterim, AK Parti olarak da bütün siyasi kadrolar olarak da 7 Haziran'dan bu yana bu anayasal çizgiyi, çerçeveyi uygulamak için büyük çaba sarf ettik ve buradan sapmaya izin vermedik."

BAKANLAR KURULU ATAMALARI
Anayasa'ya göre, 23 Ağustos'ta bir hükümet kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçim kararı alabilecek. Bu Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Bu takdir çerçevesinde görev bana tevdi edilmesi halinde, yine anayasa ne diyorsa onu yapacağım. Ne eksik ne fazla. Bunu açık bir şekilde ifade edeyim. Her zaman anayasal çerçeveye atıfta bulunulur ama nedense bazen bu çerçeve gözardı edilir. 

Geçici Bakanlar Kurulu'nu oluşturma görevinin bana verilmesi halinde elindeki imkanlar ve gördüğü perspektifleri de değerlendirerek en uygun isimlere teklif götüreceğim. Kabul etmeleri kendileri için de bir şereftir. Türkiye'de böyle bir görevi üstlenmek, Türk milletine hizmet etmek. Etmemeleri halinde de yerlerine ehliyetine, liyakatine güvendiğim, hiçbir zaman da siyasi bir hesap yapmadan karar vereceğim bakanları atar, Cumhurbaşkanımızın onayına sunarım. Burada da hiçbir anayasa dışı çerçeve yoktur. 

TÜZÜK HEYETİ OLUŞTURULDU
AK Parti'nin son MYK Toplantısı'nda bir tüzük heyeti oluşturduk. Bu heyete partinin üç dönem kuralıyla ilgili çalışma yapması yönünde talimat verildi. Üç dönem kuralı, felsefi yaklaşım itibarıyla doğru bir ilke olduğunu hep kabullendik ama bu sefer özel durum hasıl oldu. Çok kısa sürede 4 ayda bir dönem bitmiş oldu. Bunu dönem olarak saymak, bazı arkadaşların tam da siyasete girmiş ve tecrübe edinmiş iki dönemde tecrübe edinmiş arkadaşlarımızın birikimlerini kullanmak bakımından zorluklar doğurur. Dönem olarak saymamak da bu sefer üç dönemi doldurmuş olan arkadaşların hakları bakımından yanlışlık olur. 

Tüzük heyetine bu konuda çalışma talimatı verdim ama tüzüğümüzde sadece bu değil başka değişikliklerin de olmasını planlıyoruz. Onların hepsini çalıştırdığımızda temelde bu kuralın amacı nedir, amacı mümkün olan bir yenilenmeyi sağlamak ama mümkün olan en geniş insan kaynağı kadrosunu, devlet adamı kadrosunu sürekli potada tutmak. Bu ilkelere dayanan çözüm bulacağız.

Yazar:
ahmet davutoğlu 3 dönem kuralı erken seçim bakanlar kurulu atamaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.