Betboo yeni giriş

Mağarada imalattan halka çorap satışı

Gaziantep'te Kaleoğlu Mağarası'nı mesken tutan bir esnaf, ördüğü çorapları, 'İmalattan halka' sloganıyla gelen turistlere satıyor.

Mağarada imalattan halka çorap satışı

Gaziantep'in Kaleoğlu mağarasında 52 yıllık baba yadigarı çorap örme makinasıyla çorap ören Salih Tunç, bu mesleği artık hiç kimsenin yapmadığını, mağaraya gelen ziyaretçilere süs amaçlı çorap sattığını ifade etti. Türkiye genelinde bu mesleği kendisinden başka hiç kimsenin yapmadığını belirten Tunç, “Bu çoraplar bir bayanın hoşuna gitti. 'Bu çorabı çerçeveletip evin duvarına asacağım' dediğinde çok şaşırdık. Araştırdığımızda bu yöntemle çorap ören kimsenin kalmadığını öğrendik" dedi.

35 YILDIR BU İŞİ YAPIYOR
Turistik amaçlı kullanılan ve Yenihan içerisinde bulunan Kaleoğlu mağarasında antika çorap örme makinesi ile görenlerin hemen dikkatini çeken Salih Tunç, mağara içerisinde çalan Türk Sanat Musikisi eşliğinde el emeği göz nuru çoraplarını yapmaya devam ediyor. Çorapçılığı dayısından öğrendiğini ifade eden Salih Tunç, “Benim dayım çorap dokurdu. İlkokul çağlarında onun yanında çırak idim. Dayımın yanında öğrendim bu mesleği. Bu makine dayımın. Ondan sonra dokumacılığa başladım. Bu makineyi de öğrendim. Elim yatıyor kullanmak için. 13 yıl dokumacılık yaptım. Askere gittim geldim. 1980’de dokumacılığı bıraktım” dedi.

Çorapçılık ve dokumacılık dışında uzun süre Türk Sanat Müziği söyleyen Tunç, “Son 17 yıldır bu çorapçılık mesleği ile uğraşıyorum. Üç senedir bu mağaraya geldim. Burada çorap yapıyorum” diye konuştu. Kullandığı antika çorap örme makinesinin kendisinden başka kimse de bulunmadığını belirten Tunç, "Bu makineden Gaziantep’te başka yok. Benim bildiğim 3 tane var. Biri benim komşumun, arızalandığı için çalışmıyor. İki tane çalışır vaziyette makine var. Her ikisi de bende. Başka kimsede yok bu makineden. 52 senedir bizde. 27 yıldır bende, 25 senedir dayımda idi" diye konuştu.

MAKİNEYİ ELİYLE ÇALIŞTIRIYOR
Elindeki antika çorap örme makinesi ile günlük 18-20 çift arasında çorap ördüğünü ifade eden Salih Tunç, makinesinin motorunun bulunduğunu ancak nostalji olsun diyerek makineyi manuel olarak çalıştırdığını söyledi. Tunç, yaptığı el emeği göz nuru çoraplarını mağaraya gelen müşterilere 1,5-2 TL gibi bir fiyata satıyor. 

BİR MESLEK DAHA KAYBOLUYOR
Örgülü çorapların diğerlerinden farkının biraz kalın olması olduğunun altını çizen Tunç, "Bunlar genelde ev içinde giyilecek çoraplar. Artık evlerin çoğu doğalgazlı bizim çorapları giyen kalmadı. Zaten çorap giyen bayan yok. Alanların çoğu süs malzemesi olarak alıyor. Ama bu meslek artık ölüyor. Benim yaptığım iş şuan dünyada tek. Bir meslek İstanbul'da yoksa Gaziantep’te olur, Gaziantep’te olmazsa bu iş bitmiş demektir. Ben bu işi yapan son kişiyim. El makinesinde çorap ören son usta benim. Bu işi yapabilecek çırak bulmak neredeyse imkansız." diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yazar: Haberci
gaziantep mağara mağarada çorap satıyor gaziantep haberi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş