Betboo yeni giriş

Krize yol açan 'MİT Tırları' soruşturmasında 3 askeri tutuklama

Türkiye'de durdurulan MİT Tırları'yla ilgili başlatılan soruşturmada ifadeleri alınan 2 General ve 1 albay tutuklanarak, cezaevine gönderildi. MİT Tırları olayında gelişmeler.

Krize yol açan 'MİT Tırları' soruşturmasında 3 askeri tutuklama

 

Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın ve dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile emekli Albay Cihangiroğlu, Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan, MİT’e ait TIR’ların durdurulması ve TIR’lardaki malzemelerden numune alınıp kısa bir sürede kriminal analiz raporu alınması ile MİT mensuplarının suç uydurularak dinlemesi olaylarında parmağı olduğu iddialarıyla Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve Jandarma Kriminal Laboratuarları eski Daire Başkanı Emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu hakkında kararını verdi. 

İSNAD EDİLEN SUÇLAR
Cihangiroğlu ve Aydın’ın  ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya Askeri Casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme’ suçlarından tutuklanması istendi.

Tuğgeneral Celepoğlu’nun ise ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlarından tutuklanması talep edildi.

NE OLMUŞTU?
Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT’e ait TIR’ların durdurulması, kamuoyunda ‘Selam Tevhid’ olarak bilinen soruşturma kapsamında gerçekleştirilmişti. Soruşturmada usulsüzlükler yapıldığı iddiasıyla aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmış, sonraki operasyonda da gözaltına alınan 29 polisten 17’si cezaevine gönderilmişti. 

Yazar: Haberci
MİT Tırları soruşturması MİT Tırları suçlamalar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş