Erdoğan koalisyondan yanaydı

CHP'li Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim değil, koalisyon istediğini söyledi.

Erdoğan koalisyondan yanaydı

CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, koalisyon görüşmeleri ve seçim süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Erdoğan'ın koalisyon kurulmasını istediğini fakat daha sonra uzlaşı ortamı olmadığı için erken seçim kararı aldığını söyledi. 

BEN SEÇİLSEYDİM KOALİSYON OLURDU
Kırılma noktasının Meclis Başkanı seçimi olduğunu söyleyen Deniz Baykal, "Cumhurbaşkanı için de sürpriz oldu. Ben seçilseydim, bugün bir koalisyon hükümeti mutlaka kurulmuştu. Erdoğan seçim değil, koalisyondan yanaydı. Bu konuların buraya gelmemesi için elimden geleni yaptım. (TBMM Meclis Başkanlığı seçimini kastederek) Başkanlık seçimi böyle sonuçlanmamış olsaydı, bugün koalisyon kurulmuştu" dedi.

O DE GÖRÜŞMEYİ ANLATTI
Baykal'ın Vatan Gazetesi'ndeki açıklamalarından satır başları şöyle: "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığım görüşmede iki temel konu görüşüldü. O görüşmede temel konu, 'Türkiye seçime mi, koalisyona mı gitmelidir'di. Ben bütün gücümle Türkiye'nin mutlaka bir koalisyona yönlendirilmesi gerektiğini, bir koalisyonun bu ortamda milletin iradesine uygun çözüm olacağını ve bunu içimize sindirmemiz gerektiğini söyledim. Bütün koalisyon alternatiflerini sayarak, bir koalisyonun oluşmasına katkı yapmak durumunda olduğunu söyledim. Ayrıntılarıyla, uzun uzun bunu konuştuk" 

ERDOĞAN, KOALİSYON İSTİYORDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin ardından çözüm olarak koalisyonu gördü. Şimdi bakın, o konuşma, seçimden sonraki ilk konuşmasıdır Tayyip Bey'in. O konuşmada, 'egolarımızdan sıyrılalım' dedi, 'millet iradesini ortaya koymuştur, bir koalisyon kaçınılmaz gözüküyor' dedi. Bu durumda bütün imkanları kullanıp bir koalisyonu gerçekleştirmeliyiz diye bir konuşma yaptı. O konuşma, işte bizim görüşmemizin ruhunu yansıtan bir konuşmaydı. Pekiyi bu ne kadar devam etti? Meclis Başkanı seçimine kadar. Meclis Başkanı seçilinceye kadar tablo buydu. O yüzden diyorum, eğer Meclis Başkanlığı seçimi o şekilde sonuçlanmış olsaydı (uzlaşı ile kendisinin seçilmesini kast ediyor) bugün mutlaka bir koalisyon, ya CHP AKP, ya AKP MHP koalisyonu, mutlaka kurulmuştu diyorum"

BIRAKIN KOALİSYONU SEÇİM
Ne zaman o seçim (Meclis Başkanı seçimi) bir sürpriz olacak şekilde, Cumhurbaşkanı için de sürpriz olacak şekilde, bir AKP'li Meclis Başkanı'nın seçilmesiyle sonuçlandı, ne zaman “Birlikte bir Meclis Başkanı seçerler ve bir koalisyonu hayata geçirirler” diye düşünülen partiler tam tersine dağınık dağınık bir görüntü verdiler ve “Bir AKP'linin oraya gelmesine izin vermeyiz” diyen MHP'nin katkısıyla bir AKP'li Meclis Başkanı seçildi; o andan itibaren Sayın Erdoğan'ın tavrı değişti. Bunu görünce, Cumhurbaşkanı da dedi ki “Bırakın koalisyonu, seçim.”

KIRILMA NOKTASI ORASI
MHP'nin amacı koalisyon değil CHP'nin etkin rol oynama şansından yoksun bırakılmasıydı. Kırılma orada olmuştur. O seçimin sonucu, Meclis'te bir uzlaşmanın göstergesi olsaydı, koalisyon kurulurdu. Ya AKP CHP ya AKP MHP. Zaten dediğim gibi, Cumhurbaşkanı'nın da ülkeyi seçime götürmeye yönelmesi de o andan itibaren ortaya çıktı. 

Yazar:
deniz baykal şok açıklamalar erdoğan koalisyon istiyordu cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan chp mhp ak parti
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı