Betboo yeni giriş

Erdoğan'dan Putin'e sert 'makam' göndermesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'e, DAEŞ ile petrol ticareti iddialarıyla ilgili sert bir gönderme yaptı. Erdoğan, "Öyle bir şey varsa bu makamda durmam. Sen durur musun?" diye çıkıştı.

Erdoğan'dan Putin'e sert 'makam' göndermesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris’te kendisiyle görüşme talebini sonuçsuz bırakan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sert bir tepki verdi. Putin’in Türkiye’nin, DAEŞ’in sattığı petrolü aldığı ve Rus liderin “Türkiye, uçağımızı DAEŞ ile olan petrol ticaretini korumak için düşürdü” iddiasını yorumlayan Erdoğan, "Böyle bir şey ispat edildiği anda bu makamda durmam. Sayın Putin’e soruyorum. Sen o makamda durur musun?” dedi. Erdoğan, Putin’in ilk önce Suriye rejimine petrol satan Suriye ve Rus vatandaşı George Haswani’nin hesabını vermesi gerektiğini belirterek, "Petrol kaçakçılığı yapanlar enselendi. Terör örgütleriyle petrol alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz” ifadelerini kullandı. 

SABIRLA SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ
Sabırla süreci takip ettiklerini belirten Erdoğan, "Türkiye’nin DAİŞ’ten petrol alıyormuş gibi bir yakıştırmayı kabul etmemiz imkânsız. Ahlaki bulmuyoruz. Açık ve net söylüyorum. Böyle bir konuyu konuşmak, laf ola beri gele olmaz. İddialar belgeyle öne sürülür. Belge varsa, ortaya konsun, görelim. Petrol kaynağımız belli. Rusya, İran, Azerbaycan, Irak, Cezayir, Katar ve Nijerya’dan alıyoruz. DAEŞ terör örgütünden petrol alanlardan birinin Rus ve Suriye vatandaşı olduğu ABD Hazine Bakanlığı’nca belirlenen George Haswani’dir. Suriye rejimine petrol satmaktadır. Önce bunun hesabını versinler" dedi. 

DUYGULASAL DAVRANMAK YOK
Türkiye'nin yaptırımıyla ilgili sorulara da cevap veren Erdoğan, "Sabırlı olun. Duygusal davranmayalım. Eteklerde ne kadar taş var dökülsün. Ondan sonra bizde de varsa, dökmeye başlarız. Devletler arasında iplerin koparılması olmaz. Bir iplik de olsa bu bağı tutmak önemlidir. Biz bağı korumaya gayret ediyoruz. Kopmasını istemiyoruz. Rusya bunu nasıl sürdürecek göreceğiz. Biz de gelişmelere göre nihai karar vereceğiz. Türkiye kabile devleti değildir. Aynı masayı paylaştığımız ülkenin bu tür bir şey yapması hazmedilir değil" ifadelerini kullandı. 

Yazar: Haberci
Erdoğan ve Putin Putin'e DAEŞ cevabı Türkiye-Rusya ilişkileri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş