Son söz Erdoğan'da

Türkiye, yeni bir seçime nasıl gidecek? Bakanlar Kurulu kimlerden oluşacak? HDP'ye bakan verilecek mi? 1982'den bu yana yapılmayan ne yapılacak?

Son söz Erdoğan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin kaderiyle ilgili son sözü söyleyecek. Geçici Bakanlar Kurulu, seçim tarihi ve HDP'nin Bakanlar Kurulu'nda temsil edilip edilmeyeceği, artık belli oluyor.

GERİ SAYIM BAŞLAYACAK
7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nu hükümeti kurma yetkisi vermesiyle başlayan koalisyon görüşmeleri, Anayasa’da belirtilen 45 günlük sürenin dolmasına rağmen tamamlanamadı. 1961 Anayasası’nda, 18 ay boyunca Bakanlar Kurulu’nun 2 kez düşmesi veya 3’üncü kez güvensizlik oyu alması durumunda Başbakan’ın isteği üzerine Cumhurbaşkanı’na, Meclis Başkanı’na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verme yetkisi tanıyan maddeye, 1982 Anayasası ile getirilen değişiklik böylece ilk kez uygulanacak. Erdoğan, anayasa gereğince seçimin yenilenmesi kararı verebilecek. Erdoğan'ın ilk defa atacağı adımla birlikte geri sayım da başlamış olacak. 

İSMET YILMAZ BEŞTEPE'DE
Öte yandan Erdoğan, bugün TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşerek seçim yenileme sürecinde bir karara varacak. Yılmaz'dan “Hangi partiye kaç bakanlık düşecek?" sorusunun yanıtını alacak olan Erdoğan, daha sonra bir başbakan atayacak. Anayasa gereği, tekrar seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 5 gün içinde Geçici Bakanlar Kurulu'nun oluşması gerekiyor. Atanacak Başbakan, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarını bağımsızlar arasından seçecek. 

BAĞIMSIZ ADAYLAR ATANABİLİR
CHP ve MHP, Geçici Bakanlar Kurulu'na girmeme yönündeki tavırlarını sürdürürse, bu partilere düşen kontenjanlara bağımsızlar atanacak. Bu durumda görevlerin aksamaması için bakanlıkların yapısını iyi bilen, 13 yıllık kazanımları koruyacak isimlerin görevlendirilmesi planlanıyor. 

HDP TEMSİL EDİLECEK Mİ?
Bu süreçte en çok tartışılan ise HDP'nin Bakanlar Kurulu'ndaki temsil konusu oldu. HDP, geçici hükümete aday vereceğini açıklamıştı. Bunun için son sözü Erdoğan söyleyecek. 'Partileri temsil edecek bakanlar başka parti tarafından belirlenemez' tartışmasıyla da tarihe geçmiş olacak. Erdoğan, oluşturulacak Bakanlar Kurulu listesinde oynama yetkisine sahip bulunuyor. 

Yazar:
Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan erken seçim koalisyon son sözü Erdoğan söyleyecek Geçici Bakanlar Kurulu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.