Betboo yeni giriş

Antalya'da çocuklu annelere 'Halk Otobüsü'nde skandal uygulama

Antalya'da halk otobüslerine çocuklu annelerin alınmadığı iddia ediliyor. Anneler belediyenin uygulamaya son vermesi için kampanya başlattı. UKOME'nin ise bununla ilgili özel karar aldığı ortaya çıktı.

Antalya'da çocuklu annelere 'Halk Otobüsü'nde skandal uygulama

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde çocuk arabasıyla otobüse binmek isteyen bir bayanın karşılaştığı iddia edilen 'yasak' tartışma konusu oldu. Popüler kampanya sitesi üzerinden, 'Antalya Belediyesi, Alanya'da halk otobüslerine bebekli anneleri almıyorlar neden?' kampanyası başlatıldı. Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin Temmuz ayında bununla ilgili özel karar aldığı görüldü.

'ALMAK YASAK' DEYİP GİTTİLER
Alanya'da özel halk otobüslerinde yaşandığı iddia edilen olay, Sibel A.G.'nin kampanyayı duyurmasıyla farklı bir boyuta taşındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait özel halk otobüsleri şoförlerinin, bebekli olan anneleri otobüse almadığı, hatta durakta bebek arabasıyla bebekli anneleri gören şoförlerin durmadığı iddia ediliyor. İddianın sahibi Sibel A.G., Change.Org sitesine açtığı kampanyada, "Otobüs durağında 3 halk otobüsü geçti, durmadı. Bir tanesi de, 'yasak kardeşim' dedi. Bunun sadece benim değil başkalarının da yaşadığını gördüm. Burada asıl konu şu, soğukta, sıcakta, yağmurda ben cebimde yeteri kadar para da yoksa şahsi arabamda yoksa bebeğimle mağdur olmak zorundamıyım? Ben anneyim diye suçlumuyum, bebeğim suçlu mu?" diye sordu. 

İŞTE 'BEBEK ARABASIYLA İLGİLİ' UKOME KARARI

Açılan kampanyanın muhatabı Antalya Büyükşehir Belediyesi ise, konuyla ilgili 27.07.2015 tarih ve 2015/07-410 sayı ile UKOME Genel Kurulu'ndan karar aldığı ortaya çıktı. Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü'nün Mart ayında 'Toplu taşıma araçlarına bebek arabalarının alınması ile ilgili standartların belirlenmesi talebi görüşüldü. Buna göre, "Teklif ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiş olup, Büyükşehir Belediyesi'nin denetiminde çalışan merkez ve ilçelerdeki tüm toplu taşıma araçlarında bebek arabalarının içeriyle alınmasının ardından kapalı konuma getirilmesi kaydıyla toplu taşıma araçlarına alınmasının mümkün olduğuna, komisyona katılanların oy birliğiyle ile karar alınmıştır" denildi.

Belediyenin aldığı kararla, çocuk veya bebek arabasının kapalı konumda araçlara alınması gerekirken, Alanya'da yaşanan bu olay neyle açıklanacak? Kamuoyu konuyla ilgili yetkililerden cevap bekliyor. 

Bu arada sizler de açılan kampanyaya destek olmak istiyorsanız. Bu adrese TIKLAYABİLİRSİNİZ.


Yazar: Haberci
antalya ukome alanya otobüs anne çocuklu anne otobüs halk otobüsü
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş