Bingöl ve Erzincan deprem yaşadı, fay hattı kırıldı mı ?

Bingöl de gece yarısı deprem yaşandı. En şiddetlisi 5.5 olan depremin ardından 14 kez daha sallantı hissedildi. 4 köyü etkileyen depremde bir evin duvarının çöktüğü belirtildi. Erzincan da deprem etkilendi. Doğu Anadolu Fay hattı kırıldı mı?

Bingöl ve Erzincan deprem yaşadı, fay hattı kırıldı mı ?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Bingöl’ün Kiği ilçesinde bir saat içerisinde 4 ayrı köyde 13 ayrı deprem meydana geldi. Depremin ardından, çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı. Erzincan'dan da hissedilen deprem korkuttu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, merkez üssü Kiğı ilçesi Açıkgüney olan ve Sabırtaşı, Yazgünü ile Çiçektepe olmak üzere 4 ayrı köyde 1.03 ila 1.49 saatleri arasında 2.0 ila 5.5 şiddetinde 13 ayrı deprem meydana geldi. Can kaybının yaşanmadığı depremde Açıkgüney Köyü’nde bir ev duvarının çöktüğü diğer köylerde ise ev duvarlarında çatlakların oluştuğu öğrenildi.

EV DUVARI ÇÖKTÜ
Kiğı ilçesi İl Encümeni Abuzer Soydemir, depremin meydana gelmesi ile birlikte ilçeye bağlı tüm köy muhtarlarını aradığını ve ilk bilgilere göre herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirterek, büyük paniğe neden olan depremde 1 ev duvarının çöktüğünü bir çok evde de çatlaklar oluştuğunu söyledi.

AFAD 5.3 AÇIKLAMASI YAPTI
Ötey yandan AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı da, saat 01.27’de 5.3 şiddetinde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin ardından, Kiği ve Yayladere ilçelerinde, büyüklükleri 1.4 ile 3.4 arasında değişen 24 artçı sarsıntı daha yaşandı. Artçı sarsıntıların sonuncusu, Kiği ilçesinde saat 03.38’de 2.7 büyüklüğünde meydana geldi.

FAY HATTI KIRILDI MI ?
Bingöl'ün üst kısmı ile Erzincan'ın altından geçen Doğu Anadolu Fay Hattı'nın kırılmış olabileceği veya kırılacağı ihtimalleri var. Uzmanlar dönem dönem bu fay hattının çok gerildiğini ve depremler yaşanabileceği konusunu duyuyordu. 23 Haziran 2011 tarihinde İçme beldesi merkezli 5.4 büyüklüğündeki depremle birlikte son 4 yılda meydana gelen depremlere bakıldığında 8 Mart 2010`da Karakoçan-Başyurt merkezli 6 büyüklüğünde, 42 can kaybına neden olan deprem ile yine 9-21 Şubat 2007 yılında Sivrice merkezli 5. 9 büyüklüğündeki depremler kentin deprem riski ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. 

Yazar: Haberci
erzincan deprem bingöl deprem son depremler doğu anadolu fay hattı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor