Betboo yeni giriş

Kayseri'de bir şehir kuracak kadar Suriyeli var

Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehirlerinin nüfusunun 15 yılda yüzde 20 arttığını belirterek, bu artışın detaylarını verdi. Çelik, Kayseri'de 40 bin Suriyelinin yaşadığını da belirtti.

Kayseri'de bir şehir kuracak kadar Suriyeli var

Kayseri'de 'Göç' temalı Kent Tartışmaları Toplantısı'nda önemli açıklamalar yapıldı. Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nin düzenlediği programda, göçün sebepleri ve Kayseri'ye yapılan göçle ilgili önemli veriler paylaşıldı. Başkan Çelik, Kayseri'nin nüfusunun son 15 yılda yüzde 20 arttığını söyledi. Başkan Çelik, bir taraftan artan nüfusa göre şehri planlarken bir taraftan da insanları mutlu oldukları yerde yaşatmak suretiyle ilçelerdeki göçü önlemek için çalıştıklarını söyledi.  

Kayseri'deki göçe dair bilgiler veren Başkan Çelik, "Günümüzde insanların öncelikle iş ve istihdam alanlarına yönelik göç ettiklerini görüyoruz. Eğitim, sağlık, sosyal donatılar gibi imkanlara erişim ile doğal afetler ve savaşlar da göçün ana gerekçeleri arasında. Suriye'deki savaş nedeniyle bugün şehrimizdeki Suriyeli sayısı 40 bini geçti" dedi.

Kayseri'nin nüfusunun 2000 yılından bu yana yüzde 20 arttığına dikkati çeken Çelik, "İlçelerimizin yanı sıra komşu illerin ilçelerinden de Kayseri'ye göç ediliyor. Kayseri'nin Türkiye ortalamasının üzerinde büyümesi ana göç sebebi. Burada da belediyemizin yaptığı çalışmalar en önemli faktör. Erciyes Kış Sporları Merkezi, Harikalar Diyarı, spor yatırımları, Serbest Bölge, esnaf siteleri gibi iş ve istihdam imkanını artıran projeler nedeniyle insanlar Kayseri'yi tercih ediyor. Üniversitelerimiz ve sağlık yatırımları da ana faktörlerin başında geliyor" diye konuştu.

Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı da, göçün çağımızda zorunlu ve kaçınılmaz bir olgu olduğunu ifade ederek Türkiye'nin etrafındaki ülkeler açısından bir cazibe merkezi olduğunu söyledi. Vali Yardımcısı Avcı, Kayseri'nin hem göç alan hem de iyi organize edilmiş bir şehir olduğunu kaydetti. 

Yazar: Haberci
kayseri suriyeli suriyeli sayısı kayseri nüfusu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş