Betboo yeni giriş

İthal sebze meyve iç pazara sunulursa fiyatlar ucuzlar

Rusya'ya gönderilen sebze ve meyvelerin ambargo yemesi üzerine farklı bir bakış geldi. TÜSPAF Başkanı Ali Karaca, "Bu sebze meyveler, iç pazara sunulursa vatandaş daha ucuza yiyebilir" dedi.

İthal sebze meyve iç pazara sunulursa fiyatlar ucuzlar

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, Rusya'ya giden 1. sınıf meyve ve sebzeyi ihracatçıların Rusya pazarının kapanmasıyla, başka bir pazar bulana kadar bu ürünler iç pazara sunulabileceğini söyledi. Karaca, vatandaşların 1.inci sınıf meyve ve sebzeyi daha ucuza yiyebileceğini ifade etti.

KRİZ VATANDAŞA YANSIMAZ
Ali Karaca, Polatlı Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Odası’nda, Rusya'nın uygulamaya koyduğu sebze ve meyve ambargosu ile ilgili konuştu. Rusya'nın tavrının sebze ve meyvede kendilerini hiç bir şekilde etkilemeyeceğini, bu tavrın sonunda zararlı tarafın Rusya olacağını belirten Karaca, “Bu krizin vatandaşımıza karşı olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta ve hatta Rusya'ya giden 1. sınıf meyve ve sebzeyi ihracatçıların Rusya pazarının kapanmasıyla, başka bir pazar bulana kadar bu ürünler iç pazara dahi sunulabilir. Ve ülkemizin her yerinde vatandaşımız 1. sınıf meyveyi ve sebzeyi daha ucuza yiyebilir" dedi.

RUSYA SATRANÇ HAMLESİ YAPIYOR
Rusya'nın Türkiye'ye uygulama kararı aldığı ekonomik ambargo kararının zannedilenin aksine en çok Rusya'yı etkileyeceğini söyleyen Karaca, “Krizler asla ekonomik yaptırımlarla çözüme kavuşmaz ve kavuşmamalı da. Çünkü birkaç yıl önce hatırlarsanız, neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde Rusya’ya karşı uygulanan ambargo kararına Türkiye olarak biz destek vermemiş ve buna katılmamıştık. Şu anda Rusya’nın yaptığı satranç taşında bir hamle ve bana göre bu hamlenin ekonomi üzerinden olması son derece yanlış bir hamle seçimidir. Çünkü iki ülke arasındaki karşılıklı ithalat ve ihracat verilerini karşılaştırdığımızda bundan en çok Rusya’nın zararlı çıkacağını görebiliyoruz" diye konuştu. 

VATANDAŞ UCUZA YİYOR
Tüm bunların göze alındığında meyve ve sebzenin Rusya olmaz ise ortada kalır gibi bir algı oluşturulduğunu söyleyen Ali Karaca, "Oysa biz bu ürünleri şu anda vatandaşımıza daha ucuza sunmaya başladık bile. Bunun yanında da pek çok ülke şu anda sınırlarını bu ürünleri almaya yönelik hamlelerle açmış durumda. Oysa Rusya açısından bakıldığında, sebze ve meyve ürünlerini Türkiye dışında bir ülkeden almaları hem daha pahalı hem de güvensiz bir üretimden gelen ürünleri vatandaşın sofrasına koymak olur. Rusya’nın bunu göze alabileceğini sanmıyorum” dedi.

Yazar: Haberci
rusya ambargo ithal sebze meyve ali karaca tüspaf iç pazar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş