Betboo yeni giriş

ABD: Türkiye-Suriye sınırı kapatılsın

ABD Başkanı Barack Obama, DAEŞ ile mücadele Türkiye'nin Suriye sınırını kapatması için uğraştıklarını açıkladı. Türkiye'nin Suriye sınırı kapacak mı? Suriye sınırının kapatılmasının etkileri neler?

ABD: Türkiye-Suriye sınırı kapatılsın

ABD Başkanı Barack Obama, halka sesleniş programı yaptı. Burada terörist saldırılarla ilgili açıklama yapan Obama, San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırının FBI soruşturmasının sürdüğünü duyurdu. 11 Eylül'den beri terörizmle savaş halinde olunduğunu söyleyen Obama, terör tehdidinin üstesinden geleceklerini söyledi.

ÖZEL HAREKATLAR KONUŞLANDIRILDI
DAEŞ gibi terör örgütlerinin Irak ve Suriye'deki kaos ortamından yararlanarak güçlendiğine dikkati çeken Obama, bu ve bunun gibi yapılanmaları yok edeceğini söyledi. Sahada DAEŞ'e karşı mücadele veren on binlerce Iraklı ve Suriyeli güçleri eğitip donatmayı sürdüreceklerini söyleyen Obama, "Örgüte karşı saldırıları hızlandırmak için Özel Harekat Kuvvetlerini bu iki ülkede konuşlandırdık. Ayrıca DAEŞ'in planlarını yok etmek, finansmanını kesmek ve yabancı savaşçı kazanımlarını önlemek için dost ve müttefiklerle çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.

DAEŞ İSLAM ADINA KONUŞMUYOR
Türkiye'nin de Suriye sınırını kapatması konusunda çalıştıklarını belirten Obama, "DAEŞ habis ideolojisiyle mücadele ediyoruz ve bunun için Müslüman ülkelerle çalışıyoruz. Müslümanları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz. Bu mücadeleyi Amerika ve İslam arasında bir savaş olarak tanımlayarak birbirimize sırtımızı dönemeyiz. Bu DAEŞ gibi grupların istediği bir şey. DAEŞ, İslam adına konuşmuyor. Onlar cani ve katiller ve onlar nefret dolu ideolojilerine karşı çıkan milyonlarca vatansever Amerikalı Müslümanın da aralarında yer aldığı dünyadaki bir milyardan fazla Müslümanın küçük bir kısmını teşkil ediyorlar. Dahası, dünyadaki terör kurbanlarının büyük çoğunluğu Müslümanlar. Eğer terörizmi yenmede başarılı olmak istiyorsak, Müslüman toplumları şüphe ve nefretle itmek yerine, onları en güçlü müttefiklerimiz olarak görmeliyiz" diye konuştu.

SURİYE SINIRI KAPANACAK MI?
Türkiye ile en uzun sınırı bulunan Suriye sınırı kapanacak mı? Kapanırsa sınır ticareti ve sığınmacıların geçişi nasıl olacak. Obama'nın sözlerine Türkiye'den cevap gelecek mi? Sınırın kapatılması ekonomik ve sosyal yaşamı etkiler mi?

Yazar: Haberci
barack obama suriye sınırı daeş abd terör
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş