Betboo yeni giriş

Ekizce Yaylası'ndaki ağaç katliamına yargı 'dur' dedi

Antalya'nın turistik yaylalarından Ekizce'deki bir mermer ocağının ağaç katliamına yargı 'dur' dedi. Köylülerin açtığı davada mahkeme, 'yürütmeyi durdurma kararı' verdi. Kararı uygulamayan firmayı, bakın nereye şikayet ettiler.

Ekizce Yaylası'ndaki ağaç katliamına yargı 'dur' dedi

Antalya'nın Ekizce Yaylası'nda bir süredir devam eden ağaç katliamı yargıya taşınmıştı. Konuyla ilgili Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu, açıklama yaparak, yargının kararını duyurdu. Hisarçandır Köyü'ndeki vatandaşların hukuk zaferi, kararın uygulanması için dilekçeyle karakola verildi. 

Sedir ormanlarının içinde açılan mermer ocağına karşı, 7 köylünün açtığı davada verilen yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazda, Antalya Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını onayladı. Konuyla ilgili, Antalya Merkez Konyaaltı İlçesi Hisarçandır Köyü, Ekizce Yaylası'nda bir şirkete verilen ruhsatın iptali için 7 köylü dilekçe vererek dava açmıştı. Konuyu değerlendiren Antalya 2. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Kararın uygulanması için Konyaaltı Kaymakamlığı'na dilekçe verildi. Konyaaltı İlçe Jandarma Karakoluna yazı gönderildi. Köylüler ve çevreciler Jandarma Karakoluna da konuyla ilgili bilgi verdi. 

MAHKEME KARARI İFADELERİ
2. İdare Mahkemesi kararında, ekosistemin doğallığını koruduğu belirtildi. Kararda ayrıca, "Söz konusu projenin ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında değerlendirildiği, Orman İdaresi tarafından 22/10 2014 tarihinde firmaya saha teslimi yapıldığı, Orman İdaresi açısından Çakırlar Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasının 256 numaralı orman  bölgesi içinde kaldığı, Orman yapısı hakkında detaylı bilgi veren Meşcere Haritasına göre işletme izni verildiği belirtilmiştir.." ifadelerine yer verildi.

'TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR'
Kararda ayrıca, söz konusu mermer kütlesinin dört tarafının da verimli ormanla kaplı olduğu, bu ormanın doğal bir orman olduğu ve ekosistemin doğallığını koruduğu, ancak izinli alandaki ağaçların kesimlerinin hemen hemen tamamlandığı, dava konusu ocak alanında ve hemen bitişiğinde Toros sediri, karaçam, kayacık, meşe, ardıç ve diğer çalı türlerinden oluşan flora yapısı bulunduğu gibi önemli ifadeler kullanıldı. Kararda, telafisi güç zararların doğabileceği açıktır ifadelerine dikkati çekti. 

Köylü kadınlardan Nazire Akgül, Ayşe Çakmak, Aynur Çakmak, Fatmana Çoksu, Hatice Karateke, bölgelerinin heyelan bölgesi olduğunu ve daha önce yaşanan heyelanları unutmadıklarını dile getirmişlerdir. Mermer ocağına 50 metre mesafedeki 2 su kaynağının sularını ocağın kullandığını ve artık sularının yok denecek kadar azaldığını belirtmişlerdir. Kararın uygulanmasıyla sularının normale döneceğini beklediklerini dile getirdi.

Platform Sözcüsü Hediye Gündüz de, kararın ivedilikle uygulanması gerektiğine dikkati çekerek, "Konunun takibindeyiz, uygulanıp uygulanmadığını izleyeceğiz ve her türlü girişimde bulunacağız" dedi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak da, internetin meşhur kampanya sitesi chance.org'da, 'Ekizce Yaylası Asırlık Sedir Ormanı ve Şakayıkların Yaşam Alanını Korumak İçin 1 Mermer Ocağı, Olimpos Safranı ve Bölgenin Korunması İçin ; Konyaaltı- Boğaçay Havzasındaki 4 Taş Ocağı Kapansın!' başlığıyla kampanya açılmıştı. Yüzlerce kişi bu kampanyayı imzalayıp destek oldu.

 

Yazar: Haberci
antalya sedir ekizce orman ekizce mermer ocağı ekizce ağaç katliamı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş