Betboo yeni giriş

Bakan Tüfenkci'den 'ahilik' dersleri

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ahilik ile ilgili ders niteliğinde açıklamalar yaptı. Tüfenkci, "Ahilik, ‘Ahlâkla ticareti birleştiren’ anlayışıyla günümüz dünyasının ekonomik sorunlarına çözüm sunmaktadır" dedi.

Bakan Tüfenkci'den 'ahilik' dersleri

Kırşehir'de yapımı devam eden Ahi Evrani Veli Külliyesi ile ilgili bilgi kendisini ziyaret gelen heyetten bilgi alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ahiliğin önemiyle ilgili açıklamalar yaptı. Tüfenkci, ahiliğin ahlakla ticareti birleştiren bir anlayış olduğuna dikkati çekti. 

Bakan Bülent Tüfenkci, Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli’yi kabul etti. Heyetten Ahi Evranı Veli Külliyesi hakkında da bilgi alan Bakan Tüfenkci “Ahilik uhuvvettir, kardeşliktir. Kırşehir, Ahiliğin hem başkenti, hem de manevi merkezidir. Medeniyet coğrafyamızda Konya gibi Kırşehir’in de sevgiyi, hoşgörüyü barındıran bir müstesna bir iklimi var. Medeniyetimizin inşasında Ahi Evran, ticaret erbabının piridir" dedi.

İLK ZİYARET KIRŞEHİR'E OLACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak ilk ziyaretini Kırşehir’e ziyaret etmek istediğini, ancak bakanlık birimlerinden aldığı brifingler nedeniyle bu ziyareti ertelediğini belirten Bakan Tüfenkci, “İnşallah en kısa zamanda bu ziyareti gerçekleştireceğim. Ahilik sayesinde Anadolu vatanlaştı. 2023 ve 2071’deki medeniyet vizyonunda ve inşasında Ahiliğin özünde var olan evrensel değerler olan kalite, üretim, emeğe saygı, doğruluk, dürüstlük, fedakarlık, cömertlik, dayanışma, helal lokma, kul hakkı esaslı Ahilik yeniden Türkiye’yi cihan devleti yapacaktır” diye konuştu.

Ahi Evran Külliyesi'nin en kısa zamanda tamamlanarak hizmete girmesini ve ismini aldığı ahilik geleneklerini yaşayan ve yaşatan, örnek bir merkez olması için gereken tüm desteği vereceklerinin altını çizen Bakan Tüfenkci, “Kırşehir, Ahilik kültürünü yüzlerce yıldır yaşatan bir merkez olarak, yapımı devam eden külliye ile Ahiliği evrensel düzeye taşıyacaktır” dedi.

Ahilerin, Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra, bu coğrafyada birlik ve beraberliği tesis eden en önemli teşkilat olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci, "Bu topraklarda kardeşlik, yüzyıllar boyunca, Ahiler eliyle, esnaf eliyle güçlendirilmiş, pekiştirilmiştir. Bu toprakların hamurunda, Ahîlik, yani kardeşlik vardır. Anadolu’nun esnafı, her zaman Hakk’ın yanında, haklının, hukukun, adaletin yanında yerini almıştır. Biz şayet, Ahîlik geleneğini bu topraklarda yine hâkim kılarsak, hiçbir meselemiz kalmaz. Ahilik, ‘Ahlâkla ticareti birleştiren’ anlayışıyla günümüz dünyasının ekonomik sorunlarına çözüm sunmaktadır" ifadelerini kullandı.

AHİLİĞİN TEMEL LİSTESİ
Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ahiliğin iktisadi hayata getirdiği kurallar, üretimden tüketime tüm aşamaları düzenleyen bir sistem oluşturmaktadır. Bu hazineyi, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunmak hepimizin görevidir. Hoca Ahmet Yesevi ile Orta Asya’da başlayan ve daha sonra Ahi Evran ile, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana ile medeniyet coğrafyamızda dünyanın ihtiyaç duyduğu çok önemli değerler var. Ahilik, tüm sosyal ve ticari ilişkilerde dürüst ve güvenilir olmaktır. Bunları bizim ecdadımız sadece söylemekle kalmamış, uygulamış, yaşamış ve büyük bir toplum olma vasfını kazanmıştır. Bizim esnafımız, ahidir. Yani kardeştir, eli açıktır, cömerttir. Esnaf, sosyal dayanışmanın öncüsüdür. Esnaflığın, yani ahiliğin, uzun bir temel ilkeler listesi vardır: İyi huylu olacak. Güzel ahlaklı olacak, Ahdinde, sözünde, sevgisinde vefalı olacak. Gözü, gönlü, kalbi tok olacak. İçi, dışı, özü, sözü bir olacak. Saygılı, şefkatli ve güler yüzlü olacak" 

Ahi Evran-i Külliyesi'nin yapımı Kırşehir'de devam ediyor.

Yazar: Haberci
ahi evrani külliyesi bakan bülent tüfenkci kırşehirli bakan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş