Betboo yeni giriş

Neyzen Süleyman Ergüner nefesiyle mest etti

Ünlü Neyzen Süleyman Ergüner, Kayserilileri nefesiyle mest etti. Farklı ney taksimlerini kulağa fısıldayan Ergüner, katılımcıların unutulmaz anlar yaşamasını sağladı.

Neyzen Süleyman Ergüner nefesiyle mest etti

Türk müziğinin beste ve icra sahasında büyük üstadları Neyzen Süleyman Erguner'in torunu, babası Ulvi Erguner'den aldığı mesleğini sürdüren Neyzen Süleyman Erguner, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında bir konser verdi.

Kadir Has Kültür Sanat Merkezi'nde ekibiyle birlikte sahne alan ünlü neyzenin konserine ilgi büyüktü. Tasavvuf musikisinin seçkin eserlerinin seslendirildiği konserde ayrıca neyzen Ergüder'in ney taksimleri büyük beğeni topladı. Konser esnasında yaptığı kısa konuşmada kendisine gösterilen ilgiyi teşekkür eden ünlü neyzen Ergüder, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu konser davetinin de kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Süleyman Ergüner kimdir?

İstanbul, Çapa’da, 1957 yılında doğdu. Neyzen, bestekâr Süleyman Erguner’in torunu, neyzen Ulvi Erguner’in oğludur. Beş yaşından itibaren babası Ulvi Erguner’den ney ve musiki eğitimi almaya başladı ve bu çalışmalarını Ulvi Erguner’in 1974 yılında vefatına kadar sürdürdü. 1973’te, 16 yaşında iken, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’ndaki Mevlevi-Sema Töreni’ne; 1974’te Konya’da yapılan “Mevlana Anma Törenleri”ne katıldı ve İsmail Dede Efendi’nin Bestenigâr Mevlevi Âyini’ni icra etti.

1975’ten beri Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki kültür, sanat faaliyetlerine katılıp konserler veren Süleyman Ergüner, 1981’den itibaren Galata, Üsküdar Mevlevihanelerinde “Mevlevi–Sema” törenlerinin başlamasında gayret göstermiş ve neyzenbaşılık görevinde bulunmuştur. 1987 Konya Mevlana Törenleri’nde neyzenbaşı olarak katılmıştır. Türkiye Yazarlar Birliği’nce -1997 Yılı Türk Müziği Sanatçısı- seçilmiştir. Avrupa Birliği’nce düzenlenen “Uluslararası Ney Festivali”nin sanat ve idari direktörü olmuş; Kahire ve Tunus Müzik Enstitülerinde ney ve müzik teorisi dersleri vermiştir. 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla “Süleyman Erguner Uluslararası Ney Topluluğu”nu kurarak, tarihte ilk olarak, 30’u aşkın neyzen ile neyin diğer ülkelerdeki sedalarını, ulusal ve uluslararası birlikteliğini konserle (CRR) sergilemiştir. Beste, kitap çalışmaları ve yayımlarının yanında, birçok CD’si bulunmaktadır. 1986’dan itibaren yayımladığı, 2 uygulama CD’li Ney Metodu, ney konusunda bir dünya kitabı olmuştur. Ney literatüründe ilk ve tek olan Şah Ney CD’sini yayımlamıştır. Ses, kanun sanatçısı ve koro şefi Alev Erguner ile evli olup, Ulvi Murat ve Neycan adlarında iki çocuğu vardır. 

Yazar: Haberci
neyzen süleyman ergüner süleyman ergüner kimdir kayseri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş