Betboo yeni giriş

2 asırlık camiiyi o kurum yeniliyor

Bursa Nilüfer'de 200 yıl önce yapılan Tahtalı Köyü Camisi'nin yenilenmesini o kurum üstlendi. Restore çalışmaları başlayan cami, yeni haliyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Bursa'ya da artı değer katacak.

2 asırlık camiiyi o kurum yeniliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin tarihi ve kültürel mirasını öne çıkaran projeleri kapsamında 2 asırlık Tahtalı Köyü Camii’nin de orijinaline uygun olarak restore edildiğini söyledi.

Başkan Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu devam eden Tahtalı Köyü Camii’nde incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas’tan projenin detayları hakkında bilgi alan Başkan Altepe, Bursa’nın tüm tarihi kültürel mirasına sahip çıkıldığını ifade ederek, “Bursa’daki anıtsal yapılar, birer birer restore edilerek ayağa kaldırılıyor ve tüm dönemlerin izleri bu yıllarda ortaya çıkarılıyor. Bunların işlevlendirilmesiyle birlikte de Bursa, yaşayan canlı bir tarih şehri ve bir müze kent olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.

KIRSAL MİMARİ AÇIŞINDAN ÖNEMLİ
Bursa’nın değerleriyle, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Başkan Altepe, artık bir evrensel değer haline gelen Bursa’nın merkezindeki anıtsal yapıları yenilerken kırsaldaki tüm eserlerin de ayağa kaldırıldığını kaydetti. Köylerde yok olma tehlikesi yaşayan tarihi camilerin de bir bir yenilendiğini belirten Başkan Altepe, “Bunlardan biri de Nilüfer İlçesi’ndeki Tahtalı Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık tarihi camii… Özellikle kırsal mimari açısından önemli bir eser olan bu cami de sıkıntılıydı ve duvarları yıkılmak üzereydi. Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek, proje onayları alındı ve ihalesi yapıldı. Caminin rekonstrüksiyonu ve restorasyonu gerçekleşiyor. Orijinaline uygun şekilde, kalem işleri, süslemeleri ve tüm ahşap özelliğiyle özellikli bir cami olarak ibadete açılacak” diye konuştu.

Başkan Altepe, çalışmaların hızlıca sürdüğü caminin en kısa sürede tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Yazar: Haberci
bursa tahtalı köyü camii recep altepe
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş