Betboo yeni giriş

Üreten esnafa yeni sanayi sitesi yapılıyor

Malatya'da kereste, mobilya ve ayakkabı üreticileri TOKİ'nin projesiyle yeni bir sanayi sitesine taşınmaya hazırlanıyor. Başkan Ahmet Çakır, "Sektörleri geliştirmek için bunu yapacağız" dedi.

Üreten esnafa yeni sanayi sitesi yapılıyor

Malatya'da mevcut yerlerinin yetersizliğinden yakınan kereste, mobilya ve ayakkabı üreticileri, yeni sanayi sitesi istiyor. Konuyla ilgili Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret ederek konunun önemiyle ilgili bir dosya sundu. 

Keresteci, Mobilyacı ve Ayakkabı üreticileri için Yeşiltepe bölgesinde hizmet grupları sitesi çalışmaları devam ederken, Ağaç Sanatkarları Odası esnaflarının yer talepleri ile ilgili dosya Başkan Ahmet Çakır'a sunuldu. Esnafların dar mekânlarda zor şartlar altında çalıştığını ve Yeşiltepe bölgesinde kurulacak olan siteyi gönülden desteklediklerini belirten ESKKK Başkanı Ali Evren, “Yeşiltepe’deki yere taşımak için değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız, Valimiz ve Milletvekillerimizin katkılarıyla bunu aşmamız lazım. Sizlerden ricam biran evvel bu temeli atıp, esnafımızı 1-2 yılda oraya taşımamız lazım. Çünkü artık yerler çok daraldı, araçlar giremiyor, sokaklar dar. İmalat yapan bir makinenin uzunluğu 40-41 metre civarında. Ama esnaf olarak 90-100 metrelik dükkânlarda çalışıyoruz” dedi.

BAŞKAN: YERLER YETERSİZ
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise esnafların şu anki yerlerinin çok dar olduğunu belirterek, esnaf ve sektörün daha fazla büyümeleri için yeni adımların atılması gerektiğini söyledi. Malatya’daki Ayakkabıcı esnafların geçmişte Türkiye’de en çok üretim yapan iller arasında yer alırken, bugün çok gerilere düştüğünü kaydeden Başkan Çakır, “Aynı zamanda kerestecilerimizin yerleri de gerçekten yetersiz. Mobilyacı esnaflarımız tamamen dağılmış durumda. Bu sektörlerdeki esnaflarımızın bir arada toplanması, hem şehrin düzeni için çok iyi olacak hem de sektörün gelişmesi ve Malatya’nın yanı sıra bölge ve Türkiye geneline hitap edecek bir büyüklüğe ulaşması açısından çok iyi olacak” dedi.
 
TOKİ ARACILIĞI İLE YAPILACAK
Hizmet Grupları Sitesi’nin projelendirilerek planlara işlendiğini söyleyen Çakır, “Bu çerçevede esnaflarımızın mülkiyet sahibi olabilmeleri için TOKİ’ye ihtiyaç vardı. TOKİ ile bu konuda yaptığımız görüşmelerde de ciddi mesafeler alındı. Farklı illerdeki uygulamaları da dikkate aldılar. Buradaki esnaflarımızın taleplerine göre proje çalışmasına başlamış olduk. İnşallah esnaflarımızı rahatlatacak bir çalışmayı birlikte yapmış oluruz” diye konuştu.

Yazar: Haberci
ali evren ahmet çakır malatya yeşiltepe esnaf sitesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş