19 yıl ekmek yediği kurumu kötülüyor

Sanatçı Levent Üzümcü, 19 yıldır çalıştığı İstanbul Şehir Tiyatroları'ndaki görevinden alındı. Açıklama yapan Üzümcü, 2 yıl önceki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle kovulduğunu söyledi.

19 yıl ekmek yediği kurumu kötülüyor

Gezi parkı eylemlerinde boy gösteren ve tepki çeken açıklamalarıyla bilinen Sanatçı Levent Üzümcü, 1996 yılından bu yana çalıştığı İstanbul Şehir Tiyatroları'ndaki görevinden alındı. Disiplin Kurulu'nun verdiği kararla alınan Üzümcü, 2 yıl önceki gezi parkı eylemlerine katıldığı için kovulduğunu iddia etti.

Mayıs ayında Şehir Tiyatroları'ndan ihraç edilmesi talebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Üzümcü, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla görevinden atıldığını duyurdu. Gezi olaylarındaki tavrı ve Sosyalist Enternasyonal'de yaptığı konuşma gerekçesiyle görevden alındığını söyleyen Üzümcü, "Üzgünüm şehir tiyatroları dünün yada buguünün hükümetlerine değil, biz oyunculara ve Türkiyeliler olarak ortak hikayemizin tarihine aittir. Ait olduğum yerden ayrılmak zorunda bırakıldığım için çok üzgünüm" dedi. 

Açıklamasında kendisine destek çıkılmasını isteyen Levent Üzümcü, "Bana yapmaya çalıştıkları gibi birer birer eksiltilmenin karşısında durmalıyız, yoksa mazallah top yekun yok oluruz. Bu karar siyasidir, dolayısı ile geçicidir. Gerekli hukuki işlemleri avukatlarım yapacaktır. Daha güzel günlerde ve yeni oyunlarda buluşmak dileğiyle" diye açıklamasını sonlardı.

Abimm filminde oynadığı karakterle pek çok insanın dikkatini çeken ünlü oyuncu Levent Üzümcü, Gezi Parkı eylemlerine katılması ve Mısır'da yaşanan katliam ile Gezi Parkı olaylarını kıyaslayınca büyük tepki toplamıştı. Yine üzümcü Başbakan olduğu dönemde Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada “asıl darbeyi sen yaptın bu ülkede” şeklinde attığı tweet ile dikkatleri üzerine çekmişti. 

Yazar:
levent üzümcü üzümcü kovuldu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.