Betboo yeni giriş

Madencilerden anlamlı kutlama: Kazasız belasız nice yıllara

Soma'daki maden kazasının acısı yüreklerde dururken, Zonguldak'ta bir ocakta çalışan madenciler yeni yıla anlamlı bir kutlamayla girdi. Yerin 300 metre altında 'Kazasız belasız nice yıllara' pastasıyla kutlama yapan madenciler, dua ederek arkadaşlarını da andı.

Madencilerden anlamlı kutlama: Kazasız belasız nice yıllara

Türkiye'deki farklı yılbaşı kutlamalarından biri şüphesiz Zonguldak'ta yaşanan bu etkinlikte gerçekleşti. Soma'da yüzlerce madencinin öldüğü kazanın acısı, yüreklerde dururken Zonguldak'ta bir maden ocağında çalışan işçiler yeni yıla farklı bir kutlamayla girdi. 

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'ndeki özel maden ocağında 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler, yılbaşını yerin 300 metre altında kutladı. Saatler 00.00'a yaklaştığında işe ara veren işçiler, kalaslardan oluşturdukları yer sofrasının etrafında toplandı. İşçiler, yıl içerisinde maden ocaklarında ölen arkadaşları için dua ettikten sonra yanlarında getirdikleri üzerinde 'Kazasız belasız yeni yıllara' yazılı pastayı kesti. Maden işçileri, kömür karası içindeki elleriyle birbirlerine pasta ikram etti. İşçiler, daha sonra kazasız belasız bir yıl dileğiyle dua etti.

2015 MADENCİLER İÇİN İYİ GEÇMEDİ
Şef 45 yaşındaki Mustafa Açıkgöz, 2015 yılının maden işçileri için iyi geçmediğini söyledi. Açıkgöz, "Torba yasa, işçiler için iyi işveren için iyi değil. İnşallah hükümet çözer bu işi. Çünkü gelecek endişemiz var. İşveren 'maliyetler yüksek. Bu ücreti veremem' diyor. Bu yüzden kapanan maden ocakları olduğu için işsiz kalan arkadaşlarımız oldu. Eğer ocaklar kapanırsa işsiz kalanlar kömür üretilen başka illere göç edecek. Ne yazık ki Zonguldak’ta başka yapacak iş yok. Biz kömür kentiyiz, kömür çıkartmamız lazım. İş gücü var iş yok. Bu potansiyel bu kentte var" dedi.

BURUK YILBAŞI
Açıkgöz, asker ve polis şehitlerinin gelmesiyle buruk bir yılbaşı geçirdiklerini de belirterek, "Bizim için yılbaşı önemli değil. Çalışıyoruz, biz yorgun insanlarız. Allah kaza bela vermesin, niyetimiz bu. Asker ve polis şehitlerimiz geliyor. Onların da ailesi var. Onların aileleri bu özel günlerde onları da arar. Buna şükür. Özel günlerde ölen arkadaşlarımız aklımıza geliyor. Ölen işçilerimizin eşi, çocuğu, anneleri, onları özlüyorlar." diye konuştu. İşçiler, yılbaşı kutlamasının ardından mesainin sona ermesiyle evlerinin yolunu tuttu.

Yazar: Haberci
madende yılbaşı zonguldak maden yeni yıl madenciler soma maden kazasız belasız bir yıl
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş