Betboo yeni giriş

Karla kaplı yollarını bakın nasıl açtırdılar

Tüm yurtta etkili olan kar yağışı özellikle Doğu illerinde binlerce köy yolunu ulaşıma kapadı. Yollarının açılmasını isteyen Batmanlılar ise ilginç bir yola başvurdu. Bazı girişimciler de, kar yağışını bakın nasıl fırsata çevirdi.

Karla kaplı yollarını bakın nasıl açtırdılar

Yurt genelinde karla mücadele çalışmaları hızla sürerken, Batman'dan ilginç bir haber geldi. 2 gündür karla mücadele eden Batman'da bin 180 köy yolu ulaşıma kapandı. Batmanlılar ise yollarının açılması için kendilerine gelecek sırayı beklemeden önce ilginç bir hamle yaptı. 

Yolu kapanan köylerde yaşayan bazı kişiler, kapanan yollarının açılması için Özel İdare Genel Sekreterliği'ni arayarak asılsız 'acil vaka' ihbarında bulunuyor. Kapanan yolu açarak köylere ulaşan ekipler, ihbarın asılsız olduğunu öğrenince de dönmek zorunda kalıyor.

Özel İdare Genel Sekreterliği Yol Şube Müdürü Sait Öner, aşırı kar yağışı nedeniyle birçok köy ve mezra yolunun kapandığını söyledi. Asılsız ihbarların acil vakalara müdahaleyi geciktirdiğini belirten Öner, "Yoğun kar yağışıyla birlikte tüm köy yolları kapandı. Sadece acil vakalara müdahale ediyoruz. Sık sık asılsız ihbarlar alıyoruz. Bazı köylüler, yollarının açılması için bu yola başvuruyor. Bu yüzden de gerçek acil vakalara gidemiyoruz. Doğru vakaların bize bildirilmesini istiyoruz. Şu anda önceliğimiz acil vakalara müdahale etmek. Kar yağışı durduktan sonra yolları açacağız. Şu ana kadar bir acil vakaya müdahale edebildik" dedi.

Batman kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kuyu Başı Köyü, Şeyh Çoban Mezrası'ndan yapılan acil vaka ihbarı üzerine harekete geçen karla mücadele ekibiyle birlikte Yol Şube Müdürü Sait Öner ve bazı gazeteciler de köye gitti. Uzun süren çalışmanın ardından köye ulaşan ekipler, acil vaka ihbarının asılsız olduğunu öğrenince dönmek zorunda kaldı.

Özel İdare Genel Sekreterliği Yol Şube Müdürü Sait Öner, alınan ihbar üzerine karla mücadele ekiplerinin köy yolunu temizleyerek köye ulaştığını ancak ihbarın asılsız çıktığını ifade ederek, "Mezraya kadar gittik. Ama malesef acil bir vakaya rastlamadık. Bu bizi çok üzdü. Kış mevsiminde buna benzer asılsız ihbarlarla sık sık karşılaşıyoruz. Kırsalda oturan yurttaşlardan tek istemiz, bizi asılsız ihbarlarla meşgul etmemeleridir. Çünkü bu yüzden gerçek acil vakalara ulaşmamıza engel oluyorlar" diye konuştu.

KAR YAĞIŞINI FIRSATA ÇEVİRDİ.
Hakkari'de etkisini sürdüren kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, bazı esnaf ise bu çileyi fırsata çevirdi. İş yerinin önünde biriken metrelerce kardan küçük bir kulübe yapan çiğköfte satıcısı İshak Gür, kulübenin içine birde sehpa koyarak müşterilerine çay ikram etti. 2 metre uzunluğundaki kardan kulübenin içini ışıldakla aydınlatan Gür'ün bu fikri vatandaşın büyük ilgisini çekerken, kulübeye girip çay içen vatandaşlar, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Yazar: Haberci
karla kaplı köy yolu köy yolları karla mücadele batman kar hakkari kar çiğköfteci kardan mağara
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş