Betboo yeni giriş

TİKA'dan Gine'ye büyük destek

TİKA, Batı Afrika’da 2 yıl önce başlayan tarihin en büyük ebola salgını ile mücadele kapsamında Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na ve Gine Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na büro ve bilişim malzemeleri desteğinde bulundu.

TİKA'dan Gine'ye büyük destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na büro ve bilişim malzemeleri desteğinde bulunuldu. TİKA ayrıca, Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na malzeme desteğinde bulunuldu. 

Batı Afrika’da yaklaşık iki milyon nüfusa sahip ve En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) arasında yer alan Gine Bissau’nun hukuki altyapısının geliştirilmesi amacıyla TİKA tarafından Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na büro ve bilişim malzemeleri desteği sağlandı.

Uzun yıllar süren iç savaş ve ülke içinde yaşanan siyasal istikrarsızlıklar nedeniyle meydana gelen ekonomik bunalım neticesinde, birçok alanda kapasite geliştirilmesine ihtiyaç duyulan Gine Bissau’da söz konusu ihtiyaçların giderilmesi için uluslararası toplumdan destek talep ediliyor. 2014 yılında gerçekleştirilen seçimlerin ardından özellikle kamuda bir yeniden yapılan sürecinin başladığı ülkede demokratik kurumların fiziksel ve kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesine ayrı bir önem atfediliyor.

Bu kapsamda TİKA tarafından Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’nın günlük faaliyetlerinin hızlandırılarak kurumsal altyapısının modernize edilmesi amacıyla temin edilen malzemeler Başsavcılık binasında düzenlenen ve T.C. Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, Başsavcı Antono Sedja Man ve TİKA Program Koordinatör Yardımcısı Şevki Mert Barış'ın katılımıyla düzenlenen bir törenle teslim edilmiştir. Yetkililer desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

BİNLERCE KİŞİ SALGINA YAKALANMIŞTI
2013 yılının Aralık ayında Batı Afrika’da yayılan ve Liberya ile Sierra Leone’de felaket derecesinde sonuçlara ulaşan salgın kapsamında resmi verilere göre geçen 2 yılda 28.638 kişi hastalığa yakalanırken 11.315 kişi hayatını kaybetti. Özellikle komşu Gine’de 2.536 kişinin öldüğü ve salgının hala tam anlamıyla kontrol altına alınamadığı bölgede Gine-Bissau’nun salgından etkilenmemesine yönelik çalışmalar önem arz ediyor.

Bu kapsamda, aralarında maskeden çizmeye, termometreden ilaçlama makinesinde kadar 17 kalem malzeme Sağlık Bakanı Valentina Mendes, T.C. Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı ve TİKA yetkililerinin katılımı ile başkent Bissau’da yer alan tek devlet hastanesi olan Simao Mendes Hastanesi’nde düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nce yapılan açıklamada salgından bugüne kadar en ciddi şekilde etkilenen Liberya’da geçtiğimiz ay 3 kişide ebola virüsüne rastlandığı bildirildi. Gine Bissau Sağlık Bakanlığı yetkilileri desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular. 

Yazar: Haberci
tika tika çalışmaları tika gine
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş