Betboo yeni giriş

Cuma günü resmi tatil mi? Cuma saati tatil mi? Cuma Saati genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Müslümanların mübarek kabul ettiği Cuma günü, memurların öğle tatili namaza göre uzatılabilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu, genelgeyi imzaladı. Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede öngörelen ana madde nedir?

Cuma günü resmi tatil mi? Cuma saati tatil mi? Cuma Saati genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Müslümanların mübarek günü olan Cuma için sala vaktiyle başlayan 2 saat resmi tatil verilmesi için çeşitli girişimlerde bulunulmuştu. Başbakanlık Genelgesi ile bu durum resmiyet altına alındı. İşte o genelge ve detayları. 

Cuma izni ile ilgili 2016/1 Sayılı Başbakanlık Genelgesi' adıyla Resmi Gazete'de yayımlanan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı genelgede, "Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir" ifadesi yer alıyor.

Genelge, kamu çalışanlarının cuma günü mesailerinin, cuma namazı öncesi öğle tatiline girecek ve namazın bitiminden sonra tekrar mesaiye başlayacak şekilde düzenlenmesini öngörüyor.

40 BİN KİŞİ İMZA ATTI
Change.Org sitesinde, 'Cuma Salahı vaktinde, yemek molası dahil 2 saat Cuma Salahı resmi tatili ilan edilsin' başlığıyla açılan kampanyaya bugüne kadar 39 bin kişi imza verdi. Elektronik olarak doldurulan formla atılan imzayla, 50 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor fakat bu sayının daha da artacağı düşünülüyor. Kampanyanın muhatapları olarak da, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı verilmişti.

ÖMER DÖNGELOĞLU'NDAN DESTEK
İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, daha önce bu konuyla ilgili bir sitede açılan kampanyaya destek vermişti. Konunun hassasiyetine dikkat çeken Döngeloğlu, cemaatle kılınmasi farz olan Cuma vaktinde, yemek molası dahil 2 saat resmi tatili ilan edilmesini desteklediğini belirtmişti.

 

Yazar: Haberci
cuma vakti tatili cuma namazı tatil mi resmi gazete cuma namazı ahmet davutoğlu başbakanlık genelgesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
Esma elif     0000-00-00 Babam için güzel olmus
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş