Online ihbara mevzuat engeli

Emniyet'in trafikteki kural ihlalleri için kurduğu hatta vatandaşlardan ihbarlar gitmeye başladı. Fakat Emniyet öyle bir cevap verdi ki, akıllarda soru işareti kaldı. Online ihbara ceza var mı?

Online ihbara mevzuat engeli

VATANDAŞ İHBAR ETTİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikteki kural ihlalleri ve tacizlerle ilgili ihbar sistemi kurması üzerine, M.D. isimli vatandaş, gördüğü yanlışlığı fotoğraf çekerek, mail yoluyla Emniyet'e gönderdi. Emniyet ise vatandaşa, söz konusu kişiye bu şekilde cevap yazılamayacağını belirten bir yazı gönderdi. Şimdi, açılan sistemin yasal zemininin olup olmadığı tartışılıyor. 

EMNİYET YAZIYLA CEVAP VERDİ
M.D. isimli vatandaşın ihbarına Emniyet'ten gönderilen yazıda, "İzmir Emniyet Müdürlüğü ihbar hattına göndermiş olduğunuz e mailiniz incelenmiştir. Trafik kural ihlalinde bulunan sürücüler ve araçlar hakkında trafik kural ihlallerini tespit etmeye ve bu tespitlere ilişkin olarak Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlemeye yetkili görevliler, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 6/b, 114/2 ve Ek 6. maddelerinde hüküm altına alınmıştır. Bu nedenlerlen dolayı yukarıda belirtilen yetkili kişiler tarafından yapılan tespitlere istinaden, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlemesi mevcut mevzuat açısından uygun olmadığından, e mailinize istinaden trafik cezası uygulanması mümkün olmamaktadır" denildi. 

ONLİNE İHBAR YALAN MI OLDU
Emniyet Emniyet tarafından geliştirlen android uygulama da mevcut. Bu uygulamayla vatandaşlar istediği zaman Online İhbar yapabiliyor. İhbar ederken de fotoğraf ekleyip gönderebiliyor. Ama mevzuattaki bu madde, kafaları karıştırdı.

İSTANBUL ÖZEL HAT KURDU
Ayrıca İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, vatandaşların, Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) görüş alanı dışındaki trafik kural ihlallerini görüntülü olarak sosyal paylaşım ağları aracılığıyla ihbar edebilmesi için 533 155 0 155 ve 552 155 0 155 numaralı iki cep telefonu hattı aldığı biliniyor. 

 

Bu cevap karşılığında mevzuatta bir boşluk olup olmadığı ise Emniyet yetkililerinin yapacağı açıklamayla belli olacak. 

Yazar:
emniyet ihbar online ihbar ceza var mı emniyet trafik ihbar çek gönder mevzuat ihbar emniyet müdürlüğü mevzuatı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.