Betboo yeni giriş

Yerel marketler yılbaşında bakın en çok ne sattı!

Kar yağışıyla gelen yılbaşında yerel marketlerin satışı nasıl oldu? Yerel marketlerin 2015 yılı gelirleri? Tüketiciler yılbaşı gecesi en çok hangi ürünü tüketti?

Yerel marketler yılbaşında bakın en çok ne sattı!

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, yılbaşı kutlamalarının evde gerçekleştirilmesiyle birlikte Aralık ayının son haftasında market satışlarının, bir önceki ayın aynı haftasına göre yüzde 32 gibi çok yüksek oranda arttığına dikkat çekti. Altunbilek, sepet ortalamasında ise söz konusu dönemde büyümenin yüzde 18 olduğunu vurguladı.

EN ÇOK TÜKETİLEN 
Altunbilek, TPF’ye bağlı 15 bölgedeki üyelerinden aldıkları bilgilere göre, yerel zincirlerde Aralık ayı toplamında ise 2014 yılı aynı dönemine göre artışın yüzde 13 olduğunu söyledi. Kötü hava koşullarının da etkisiyle ev kutlamalarının ön plana çıktığı 2016 yılbaşı gecesi için market alışverişi yapan tüketicilerin listesinde ilk sırayı tatlıların aldığını kaydeden Altunbilek, "Özellikle büyük şehirlerde tatlı satışları ortalama yüzde 36 arttı. Tüketicilerin ette tercihi ise beyaz et oldu. Yılbaşı haftasında yerel zincirlerde hindi de dahil olmak üzere kanatlıdaki artış yüzde 40’lara vardı. Kırmızı et satışlarında ise yüzde 20’ler seviyesinde bir artış yaşandı” dedi.

HANGİ KURUYEMİŞ ÇOK SATTI
Yılbaşı sofralarını süsleyen hindi ve tavuk satışlarını kuruyemiş ve cips ürünlerinin izlediğini belirten Altunbilek, kuruyemiş satışlarının yüzde 16.5 ve meyve-sebze satışlarının ise yüzde 13 arttığını söyledi.

Meyve-sebze reyonunda tüketici tercihlerine de değinen Altunbilek, “Yeni yıla 3 gün kala meyve reyonunda tüketicilerimizin tercihleri mandalina, portakal, elma, muz; sebze reyonunda ise domates ve patates oldu. Ayrıca yılbaşı alışverişinin vazgeçilmezleri arasında yer alan hediyelik eşya, zücaciye, ev tekstili ve kişisel bakım ürünlerinde de gözle görülür seviyede satış gerçekleşti” dedi.

2016 yılbaşı sofralarını tavuk, kuşbaşı, kuzu pirzola, hindi, peynir çeşitleri, çiğköfte, yumurta, domates, patates, pastırma, mandalina, portakal, elma, muz, meşrubat ve kestane donattı.

Yazar: Haberci
yılbaşında en çok tüketilen tpf mustafa altunbilek yerel marketler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş