Betboo yeni giriş

İngiltere'de Davutoğlu'na PKK protestosu

İki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili İngiltere'ye ziyarette bulunan Başbakan Davutoğlu'na protesto şoku. Londra'daki bir grup PKK sempatizanı Davutoğlu'nun bulunduğu konvoy çıkışında karışıklığa neden oldu. İngiltere özür diledi.

İngiltere'de Davutoğlu'na PKK protestosu

İngiltere'nin başkenti Londra'ya çalışma ziyaretinde bulunan Davutoğlu, İngiltere Başbakanlığı çalışma ofisi "10 Numara"da İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi. Çıkışta protesto gösterisiyle karşılaşan Davutoğlu ve konvoy başka bir güzergaha yöneldi.

Görüşmenin başlangıcında açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Londra'da yoğun temaslarda bulunduklarını belirterek, Türkiye ile İngiltere arasında "mükemmel bir işbirliğinin olduğunu" dile getirdi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 yılında, 15 milyar dolara ulaştığını ifade eden Davutoğlu, "Görüşmelerimizin, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliğini hızlandıracağından şüphem yok. Birleşik Krallık, birçok açıdan önemli bir müttefikimiz. Terörle mücadeledeki dayanışmanızdan ve taziyelerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bölgemizde büyük bir risk var. Sadece Türkiye'ye karşı değil, Avrupa ve küresel topluma da karşı, özellikle de Suriye'den. Benim de katılacağım Suriye Bağış Konferansını düzenleyecek olmanızdan dolayı teşekkür ederim."

Türkiye'nin de mayıs ayında insani yardım konferansına ev sahipliği yapacağını söyleyen Davutoğlu, Cameron'ı konferansa davet etti. Davutoğlu, "Önümüzde büyük zorluklar var ama fırsatlar da var. Bu yıl Kıbrıs sorununun sizin de garantör ülke olarak desteğinizle çözülmesini umuyoruz. AB ile ilişkilerimize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. 2016'nın Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yeni bir başlangıç olmasını umuyoruz. Bu anlamda sizin desteğiniz ve Avrupa konusundaki ortak vizyonumuz önemli olacaktır. Bir kez daha teşekkür ediyorum ve sizi mayıs ayında ülkemizde görmeyi umuyoruz."

İngiltere Başbakanı Cameron da, "iyi dostum, Türkiye Başbakanı'nı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum" dedi. Kilis'teki patlama ve İstanbul'daki korkunç terör saldırısıyla ilgili taziyelerini sunan Cameron, "DAEŞ'le mücadele ve terörle mücadelenin zorluklarıyla birlikte karşı karşıyayız. Suriye'ye değişim getirilmesinin gerekliliği ve birçok konuyla ilgili yakından çalışacağız" dedi.

PKK SEMPATİZANLARI GÖZALTINA ALINDI
Görüşme sonrası Başbakan Davutoğlu'nun da içinde bulunduğu konvoyun İngiltere Başbakanlığı çalışma ofisi "10 Numara"dan ayrılması sırasında terör örgütü PKK sempatizanı bir grup, protesto gösterisinde bulundu. İngiliz polisi 10'a yakın terör örgütü PKK sempatizanını gözaltına alırken, konvoy farklı bir güzergahtan yoluna devam etti.
 
İNGİLTERE ÖZÜR DİLEDİ
İngiliz makamları, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İngiliz mevkidaşı arasındaki görüşmesi sırasında ve sonrasında, yaşanan olaylar nedeniyle Türk makamlarından özür diledi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İngiliz mevkidaşı David Cameron görüşmesi sırasında İngiltere Başbakanlık konutu girişindeki taşkınlık ve eylemler nedeniyle İngiliz hükümetinin Türk makamlarından özür dileyerek gerçekleştirilen eylemlerin kabul edilemez olduğunu ve olay nedeniyle üzüntü duyduklarını bildirdi.

Yazar: Haberci
ahmet davutoğlu londra pkk david cameron ingiltere
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş