Milliyetçilik ülküsü bu mu?

MHP'nin efsane Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul, 'Devlet sahipsiz kalmasın' dedi diye partisinden ihraç ediliyor. Kamuoyu merak ediyor, gerçek milliyetçilik nedir?

Milliyetçilik ülküsü bu mu?

MHP'nin Kurucusu Alparslan Türkeş tarafından 9 Işık adıyla ülkücülüğün ana ilkeleri belirlenmiş ve ilkine 'Milliyetçilik' adı verilmişti. "Her şey Türk milleti için" sözlerini benimseyen bu ilke bugün tartışma konusu oldu. Başbuğ'un oğlu, 'Devlet sahipsiz kalmasın' dedi diye, partisinden yani babasının kurduğu MHP'den ihracı isteniyor. 

9 IŞIK İLKELERİ
MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in Başbakan'dan geçici hükümette yer alması için gelen teklife 'evet' demesi üzerine partide ilginç tavırlar alınmaya başlandı. MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in 9 ışık genelgesinde ilk esas olarak koyduğu 'Milliyetçilik' partiden uzaklaşıyor mu? 9 Işık'a göre Milliyetçilik, "Her şey Türk milleti için, Türk milleti ile beraber ve Türk milletine göre sözleriyle özetlenebilecek, Türk milletine bağlılık, sevgi ve Türkiye devletine sadakat ve hizmettir" ifadeleriyle özetleniyor. 

MHP NEREYE GİDİYOR?
Bugün gelinen noktada, koalisyon hükümetine karşı çıkan ve geçici hükümet kurulması için üye vermeyen bir MHP var. Tuğrul Türkeş, bu kurala uymayarak, "Her şey tamam da devlet sahipsiz kalacak" dedi ve partisi onu disipline gönderdi. MHP'nin bu tavrı sosyal medyada tartışılmaya başladı. 'Devlet Bahçeli'nin açıklamaları ve gelinen süreç MHP'yi nereye götürüyor' başlıkları yorumlanıyor. 

"DEVLET SAHİPSİZ KALIYOR"
Bu arada Tuğrul Türkeş'in bakanlık teklifi gitmeden yaptığı bir açıklama gündeme geldi. Türkeş, "Ben kimseyi görmedim, konuşmadım da ama bizim arkadaşlar bugün peşinen tepki göstermişler zaten. “Bunu kabul eden şerefsizdir” türünden. Kime geleceği belli değil şu anda o tekliflerin. “Biz vermiyoruz” diyor Devlet Bey. Ama tabii öyle olacaktır. Bakan olun diyene 'hain' diyecekler. Ama tabii, yani, bir de şu var ki; devlet de sahipsiz iki buçuk aydır. Onu yapmayalım, bunu yapmayalım; tamam da, ondan sonra da şu anda, iki buçuk aydır Türkiye’de bir siyasi iktidar yok" dedi. Gazeteci Murat Çelik'le yaptığı telefon görüşmesinde, “Herşey tamam ama devlet de sahipsiz kaldı” açıklamasını Tuğrul Türkeş'in konuşma vakti geldi. 

Yazar:
başbuğ alparslan türkeş mhp nereye gidiyor 9 ışık ve milliyetçilik milliyetçilik kavramı mhp ve ihraç tuğrul türkeş disiplin kuruluna sevk Devlet sahipsiz kalmasın
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.