Betboo yeni giriş

Taksicilerden milyonlarca araç sahibi adına sigorta protestosu

İstanbul'da taksiciler, Zorunlu Trafik Sigortası'ndaki yüksek fiyatları protesto etti. Durumu, 'Sigortada soygun' olarak niteleyen taksiciler, sigortadaki poliçe ücretinin yüksekliğine milyonlarca kişi adına tepki gösterdi.

Taksicilerden milyonlarca araç sahibi adına sigorta protestosu

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, 4. Levent'te bulunan Türkiye Sigorta Reasürans Birliği önünde zorunlu trafik sigortası ücretlerine yapılan zammı protesto etti. Taksiciler, "Zorunlu Sigortaya Değil, Sorunlu Sigortaya Hayır", "Trafik Sigortasında Soyguna Son" pankartları taşıdı. 

Grup adına açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, "Bizler, bu gece burada yüzde 400 oranında artışlara varan trafik sigortası zulmüne karşı sesimizi duyurmak için buradayız. Haklı ile haksızın birbirine karıştığı, haklının da haksız kadar cezalandırıldığı bu sistem hükümetimizin vatandaşlar için yapmış olduğu tavan fiyat uygulamasının özel şirketlerce suiistimal edilmesinin bir sonucudur. Bugün burada milyonlarca insanın uğramış olduğu haksızlığın sesi olarak toplandık. Zarar ettiklerini söyleyen sigorta şirketlerinin, trafik sigortası uygulaması hakkında haklı bir gerekçesine üzülerek belirtiyorum ki şahit olamadık" dedi. 

EMEK HARCAMADAN PARA KAZANIYORLAR
Her gün 45 bin kişinin fahiş fiyatlarla sigorta poliçesini ödemek zorunda kaldığına dikkati çeken Yahya Uğur, "Emek harcamadan, daha fazla kazanmak için vatandaşa zulüm edenler bu zulme dur demedikçe, bizde eylemlerimize devam edeceğiz" diyerek fiyatlara tepki gösterdi. Sigorta şirketlerinin keyfi ödemelerini vatandaşa ödettirdiklerini belirten Uğur, "Bu şirketler zorunlu trafik sigortasını suiistimal ediyor, keyfe keder harcamalarını sadece zorunlu diye vatandaşa ve biz taksicilere ödetiyorlar. Taksicisinden servisçisine, kamyonetçisinden otobüsçüsüne, motosikletçisinden özel araç sahibine kadar herkes zorunlu zulme uğrayan sigorta şirketlere soruyorum; On yıldır kaza yapmayan birinin geçen yıl bin altmış liraya yaptırdığı sigortayı, bu yıl 4 bin 500 liraya yaptırmak zorunda kalmasını hangi işletmecilikle bağdaştırıyorsunuz?" diye konuştu.

TÜSODER MAHKEMEYE GİDİYOR
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu da, sigorta şirketlerinin ödedikleri hasarı ceplerinden ödemediklerini belirterek, "Sigorta şirketleri tüketici mecburiyetini kötüye kullanıyor. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan üç milyon araç trafikte dolaşıyor. Bu ücretleri onlar ödemekten kaçınıyor. Ama bizler tehdit altında yaşıyoruz. 1 Haziran 2015'te yürürlüğe giren tebliğe göre kaza yapan sürücülerden trafik kuralı ihlali yapana sigortadan rücu edecekler. Yani sigorta şirketleri hiçbir şekilde ödedikleri hasarı ceplerinden ödememiş olacaklar. Biz bu tebliğin iptali için yargı yoluna başvurup en kısa sürede iptalini sağlayacağız. Tüketicilere yansıyacak olan zulüm şeklinde ki bu artışa kamu otoritesinin de dur diyeceğini umuyoruz" dedi.

Yazar: Haberci
istanbul taksici zorunlu trafik sigortası trafik sigorta poliçesi yüksek trafik sigortası sigortada soygun
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş