Betboo yeni giriş

Kaçacak can yelekleri kalmadı. Sahil güvenlik yaktı

Aydın'da yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenler, sahil güvenlik ekiplerince durduruldu. Karaya çıkartılan göçmenlerin kullandığı can yelekleri tekrar kullanılmasın diye yakılarak imha edildi.

Kaçacak can yelekleri kalmadı. Sahil güvenlik yaktı

Aydın'ın Didim ilçesi'nden yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmek için lastik botla denize açılan, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 20 göçmen, sahil güvenlik botu tarafından engellendi. Göçmenler, sahil güvenlik botuna alınıp, karaya çıkarıldı. 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriye ve Afganistan başta olmak üzere farklı pek çok ülke insanı, kurtuluş olarak gördükleri Avrupa'ya gidebilmek için ilk durak olarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyor. Didim'de 1 Şubat Pazartesi günü gece saatlerinde, 20 göçmenin yasa dışı geçişi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince engellendi. Manastır Koyu'ndan denize açılan, aralarında çocukların da yer aldığı 20 göçmenin bulunduğu lastik botun önü, Didim Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kesildi. Yaşanan kovalamaca sonucu durdurulan bottaki göçmenler, Didim'deki Sahil Güvenlik Komutanlığı'na getirildi. Lastik bot ise sahil güvenliğin iskelesine çekildi. 

BİR AYDA 27 GÖÇMEN KAÇAKÇISI TUTUKLANDI 
Aydın Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ocak ayı içerisinde yaptığı çalışmalarda, Aydın genelinde meydana gelen 21 göçmen kaçakçılığı olayıyla ilgili adli işlem yapıldı, yasa dışı yollardan ülke dışına çıkmaya çalıştığı tespit edilen 633 göçmen yakalandı ve göçmen kaçakçılığı olaylarının şüphelisi oldukları tespit edilen 27 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Göçmen kaçakçılığı olaylarında kullanılan, 6 tekne, 1 sürat teknesi, 5 tekne motoru, 14 cep telefonu, 2 lastik bot, 1 otomobil ve 122 can yeleğine de el konulduğu açıklandı. 

EŞYALAR İMHA EDİLİYOR 
Öte yandan, Didim'de göçmenlerin üzerilerinden çıkan sahte can yelekleri ile birçok eşyanın, haftada 3 gün Didim Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince yakılarak imha edildiği bildirildi. Didim Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Firuzan Alın, göçmenlerin Sahil Güvenlik iskelesine getirildiklerinde üzerilerinden çıkan eşyaları toplayıp, yakarak imha ettiklerini belirtip, "Haftada 3 günü bunu tekrarlıyoruz. Her gittiğimizde yaklaşık bir traktör römorku malzeme çıkıyor. Malzemeler arasında can yelekleri, ayakkabılar, botlar, montlar ve kişisel eşyalar gibi her şey var. Bu çalışmayı hem malzemelerin tekrar insanların eline geçip satılmaması için, hem de hijyen açısından yapıyoruz" diye konuştu. 

Yazar: Haberci
aydın didim didim göçmenler sahil güvenlik ekipleri göçmenlerin eşyaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş